Svet

Ruský Putin nalieha na pokoj v rozhovore s iránskym Raisim, keďže napätie stúpa | správy

Ruský prezident sa vyjadril, keď Izrael zvažuje svoju reakciu na iránske raketové útoky a útoky bezpilotných lietadiel.

Ruský prezident Vladimir Putin vyzval na zdržanlivosť, keď Izrael zvažuje svoju reakciu na bezprecedentné víkendové útoky Iránu bezpilotnými lietadlami a raketami.

Putin to povedal v utorok v telefonickom rozhovore s iránskym prezidentom Ibrahimom Raisim. Lídri diskutovali o „odvetných opatreniach Iránu“ zo strany Kremľa po izraelskom útoku z 1. apríla na iránsku ambasádu v sýrskom hlavnom meste Damask.

Putin vyzval všetky strany, aby sa zdržali konania, ktoré by mohlo spustiť nový konflikt, ktorý by mal katastrofálne následky pre Blízky východ, uviedol Kremeľ.

Irán v reakcii na izraelský útok na Damask vypálil na Izrael stovky bezpilotných lietadiel a rakiet, pričom zabil sedem dôstojníkov zboru islamských revolučných gárd vrátane dvoch generálov.

Putin vo svojich prvých verejných komentároch k iránskemu útoku uviedol, že hlavnou príčinou súčasnej nestability na Blízkom východe je izraelsko-palestínsky konflikt.

„Vladimir Putin vyjadril nádej, že všetky strany prejavia primeranú zdržanlivosť a zabránia novému kolu konfliktu s katastrofálnymi následkami pre celý región,“ uviedol Kremeľ.

„Ebrahim Raisi poznamenal, že činy Iránu majú donucovací a obmedzený charakter,“ uviedol Kremeľ. „Zároveň zdôraznil nezáujem Teheránu o ďalšiu eskaláciu napätia.“

Raisi poďakoval Putinovi

Raisi poďakoval Rusku za jeho postoj k odpovedi Iránu Izraelu a uviedol, že nečinnosť medzinárodného spoločenstva a deštruktívna úloha niektorých západných krajín prinútili Irán k poslednému kroku, tvrdí iránsky prezident.

Raisi zopakoval, že akákoľvek akcia proti záujmom Iránu si vyžiada rozsiahlu reakciu, povedal prezident.

Rusko, ktoré nadviazalo úzke vzťahy s iránskym najvyšším vodcom Alím Chameneím a mnohými arabskými vodcami, opakovane kritizovalo Západ za ignorovanie požiadavky na nezávislý palestínsky štát v rámci hraníc z roku 1967.

READ  Slony musia byť premiestnené „zo sveta“ zo ZOO do kenskej džungle

„Obe strany uviedli, že hlavnou príčinou súčasných udalostí na Blízkom východe je nevyriešený palestínsko-izraelský konflikt,“ vyzval Kremeľ Raisiho.

„V tomto smere sa potvrdili principiálne prístupy Ruska a Iránu na podporu okamžitého prímeria v pásme Gazy, uľahčenia ťažkej humanitárnej situácie a vytvorenia podmienok pre politické a diplomatické riešenie krízy.“

Putin, ktorý navštívil Chameneího v roku 2022, zablahoželal Raisimu a všetkým moslimom na konci islamského posvätného mesiaca ramadán.

Odkedy Rusko v roku 2022 spustilo rozsiahlu inváziu na Ukrajinu, Irán dodal Rusku množstvo rakiet zem-zem a bezpilotných lietadiel, ktoré Moskva použila na útok na Ukrajinu.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close