Svet

SADC nebude zasahovať do volebného sporu v Zimbabwe

Poslanec CITIZENS Coalition for Change (CCC) Salton Hwende vyjadril pochybnosti o zasahovaní Juhoafrického rozvojového spoločenstva (SADC) do kontroverzných volieb v Zimbabwe v roku 2023. Tento postoj kontrastuje s bývalým prezidentom CCC Nelsonom Chamisom, ktorý nalieha na SADC, aby vyriešilo politickú patovú situáciu, ktorá vyplynula z napadnutých volieb, ktoré predĺžili mandát prezidenta Emmersona Mnangagwu.

Chamisa aktívne písal SADC so žiadosťou o intervenciu, ale Hwende vo svojom prejave na verejnom fóre uviedol, že SADC považuje záležitosť za uzavretú a je nepravdepodobné, že by podnikla kroky. Opísal stretnutie s výkonným tajomníkom SADC, na ktorom bola zamietnutá otázka Zimbabwe, pričom naznačil, že nepríde žiadna pomoc.

Hwende vyzval Zimbabwčanov, aby vyvíjali tlak na svoju vládu, aby zaviedla politické a volebné reformy, keďže SADC nemá žiadnu históriu s realizáciou nových volieb. Zatiaľ čo sa SADC pripravuje na svoj 44. samit hláv štátov v Zimbabwe, kde sa kormidla ujme prezident Mnangagwa, Hwende verí, že v rámci SADC neexistuje žiadna iná možnosť okrem správy o voľbách.

Vyzval občanov, aby sa zorganizovali a požadovali svoje práva, pričom poznamenal, že spoliehanie sa na SADC je zbytočné. Tvrdil, že SADC nevynúti voľby v Zimbabwe a že zodpovednosť leží na ľude Zimbabwe.

READ  Život štyroch Slovákov sa zmenil! Zarobili cez noc milióny eur: Jeden vyhral jackpot

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close