Veda

Satelit SiriusXM jazdí na obežnú dráhu s raketou SpaceX – Spaceflight Now

Raketa Falcon 9 odštartuje z podložky 40 na stanici vesmírnych síl Cape Canaveral pomocou satelitu SXM 7. Poďakovanie: SpaceX

Silný nový satelit, ktorý vysiela rádiové programy SiriusXM po celej Severnej Amerike, v nedeľu v nedeľu odišiel z mysu Canaveral na raketu SpaceX Falcon 9, ktorá mala nahradiť starnúcu vysielaciu stanicu spustenú pred viac ako 15 rokmi.

Kozmická loď SiriusXM SXM 7, ktorú postavil Maxar v Palo Alto v Kalifornii, je prvou z dvoch satelitov digitálneho vysielania novej generácie, ktoré sa do flotily spoločnosti pripoja v nasledujúcich mesiacoch.

Zhruba 15 000 libier (takmer 7 metrických ton) satelit vyštartoval v nedeľu o 12:30 EST (1730 GMT) na vrchole rakety Falcon 9 z podložky 40 na vesmírnej stanici Cape Canaveral Space Force na Floride.

Raketa Falcon 9, vysoká 229 stôp (70 metrov), raketovo stúpala na východnú trajektóriu z vesmírneho pobrežia Floridy, prekonala rýchlosť zvuku asi za jednu minútu a potom pustila zosilňovač prvého stupňa viac ako dva a -a pol minúty do letu.

Prvý stupeň pomocou reštartov svojich hlavných motorov Merlin sa naviedol naspäť na vertikálne pristátie na cieľovom dronu spoločnosti SpaceX „Just Read the Instructions“ umiestneného niekoľko stoviek míľ východne od mysu Canaveral v Atlantickom oceáne. Toto úspešné zotavenie znamenalo siedmy výlet do vesmíru a späť pre zosilňovač SpaceX, známy ako B1051 v raketovom inventári spoločnosti.

Dva člny SpaceX boli tiež vyslané smerom nadol, aby obnovili dve polovice kapotážového krytu nákladného vozidla Falcon 9, ktorý sa odhodil z nosa rakety niekoľko minút po štarte.

Horný stupeň modelu Falcon 9 na jednorazové použitie sa medzitým napájal na obežnú dráhu pomocou satelitu SXM 7. Prvé popálenie horného stupňa umiestnilo kozmickú loď na predbežnú parkovaciu obežnú dráhu a reštart asi 26 minút po tejto misii vyniesol komerčný satelit na eliptickú „subsynchrónnu“ prenosovú dráhu.

READ  Našlo sa ochranné probiotikum pre ALS

Raketa mierila na obežnú dráhu, ktorá sa tiahla vo výške 20 000 kilometrov nad Zemou v najvyššom bode. SpaceX uviedla, že Falcon 9 dopravil svojho satelitného pasažiera na správnu obežnú dráhu.

Živý videostream z rakety ukazoval 27 stôp vysoký (8 metrov) kozmickú loď SXM 7 oddeľujúcu sa od horného stupňa Falconu 9 nad Afrikou.

Spoločnosť Maxar, výrobca kozmických lodí, potvrdila, že satelit bol v nedeľu po štarte zdravý.

Rádiový satelitný vysielanie SXM 7. Poďakovanie: Maxar

Maxar uviedol, že satelit krátko po prílete do vesmíru rozšíril svoje solárne panely na výrobu energie. Pozemné tímy v Maxare taktiež nadviazali kontakt so satelitom podľa očakávania.

„Ďalej SXM 7 začne strieľať zo svojich trysiek, aby zahájil svoju cestu na svoju poslednú geostacionárnu obežnú dráhu,“ uviedol Maxar.

Manévre povzbudia SXM 7 k operačnému posedu na geostacionárnej obežnej dráhe viac ako 22 000 míľ (takmer 36 000 kilometrov). Na tejto obežnej dráhe bude kozmická loď obiehať okolo Zeme rovnakou rýchlosťou, akou sa otáča planéta, čo poskytne SXM 7 pevný pohľad na Ameriku 24 hodín denne, sedem dní v týždni.

„Satelit bude poskytovať nepretržité a spoľahlivé poskytovanie zvukových zábavných a informačných služieb SiriusXM spotrebiteľom v Spojených štátoch a rozšíri oblasť pokrytia SiriusXM v Kanade a Karibiku na ďalšie roky,“ uviedol SiriusXM vo vyhlásení. „SXM 7 bude dodávať najvyššiu hustotu výkonu zo všetkých komerčných satelitov na obežnej dráhe a zasiela viac ako 8 000 wattov obsahu na kontinentálne USA, Kanadu, Portoriko a Karibik, čo zvyšuje výkon a dosah signálu pre SiriusXM.“

Satelit SXM 7, ktorý sa nachádza na geostacionárnej obežnej dráhe, bude založený na dizajne kozmickej lode série Maxar z roku 1300 a rozvinie veľkú anténu v pásme S vyrobenú spoločnosťou L3Harris, ktorá bude vysielať rádiové signály do prijímačov pohybujúcich sa vozidiel.

READ  Deti zo San Francisca čelia po škole narcisom bez domova: VIDEO

Očakáva sa, že SXM 7 nahradí rozhlasový satelit XM 3 na 85 stupňoch západnej zemepisnej dĺžky. Postavený Boeing Satelit XM 3 bol vypustený v roku 2005 na palube rakety Sea Launch Zenit 3SL.

Štart SXM 7 bol naplánovaný začiatkom tohto roka, problém však zdržal problém, ktorý sa vyskytol počas testovania kozmických lodí v Maxare. SpaceX v piatok vygumoval pokus o štart, aby vykonal ďalšie kontroly pozemného systému.

SiriusXM v nedeľu uviedol, že vo svojej aktívnej flotile má päť satelitov, pričom XM 3 je najstarší, ktorý je stále v prevádzke.

Spustenie SXM 7 a dvojitého satelitu s názvom SXM 8 v ​​budúcom roku – tiež na rakete SpaceX Falcon 9 – rozšíri služby SiriusXM minimálne o rok 2036, uviedla spoločnosť vo vyhlásení.

Umelecká ilustrácia satelitu SXM 7 s nasadenými solárnymi panelmi a anténou v pásme S. Poďakovanie: Maxar

Spustenie satelitu SiriusXM SXM 7 predstavuje pre SpaceX rušný týždeň.

6. decembra SpaceX vypustila svoju prvú modernizovanú kozmickú loď Cargo Dragon z podložky 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA. Automatizovaná zásobovacia loď – športové vylepšenia a nový tvar založený na ľudskej kapsule Crew Dragon spoločnosti SpaceX – dorazila na Medzinárodnú vesmírnu stanicu v pondelok 7. decembra, aby mohla úspešne pristáť.

Medzitým tímy SpaceX v južnom Texase spustili výškový skúšobný let spoločnosti Starship novej generácie spoločnosti v stredu. Prototyp rakety vysoký 164 stôp (50 metrov) letel do nadmorských výšok dopravných prostriedkov poháňaných motormi Raptor poháňanými metánom, potom vykonal riadený zostup späť k pristávacej ploche v testovacom zariadení spoločnosti SpaceX v texaskej Boca Chica v blízkosti USA-Mexika hranica.

Raketa Hviezdna loď vykonala dramatický výkyvný manéver, aby sa pripravila na pristátie, vozidlo však náhle zrútilo do ohnivej gule. Elon Musk, zakladateľ a CEO SpaceX, ocenil testovací let ako úspešný.

Opakovane použiteľná Hviezdna loď mohla nakoniec previesť viac ako 100 ton nákladu do vesmíru a prepraviť ľudí na Mesiac, Mars a ďalšie ciele v hlbokom vesmíre.

READ  Izraelský posilňovač vakcíny proti COVID-19 vykazuje známky skrotenia Delty

S uvedením modelu SXM 7 splnil SpaceX v roku 2020 zatiaľ 25 úspešných misií Falcon 9.

Tento rok zostáva v pláne spoločnosti SpaceX ešte jedno spustenie. Raketa Falcon 9 sa má vo štvrtok odpáliť z podložky 39A v Kennedyho vesmírnom stredisku NASA najskôr o 9:00 EST (1400 GMT) s klasifikovaným nákladom pre Národný prieskumný úrad, špionážnu satelitnú agentúru americkej vlády.

E-mail autorovi.

Sledujte Stephena Clarka na Twitteri: @ StephenClark1.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close