Svet

Saudskoarabský korunný princ Mohammed bin Salmán, teraz premiér, požiadal o imunitu voči vražde novinára Džamála Chášukdžího.

Saudskoarabský princ poprel príkaz na zabitie Chášukdžího, no neskôr súhlasil.

Právnici saudskoarabského korunného princa Mohammeda bin Salmána, ktorý čelí v USA žalobe za zabitie saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího z roku 2018, v pondelok na súde uviedli, že vymenovanie korunného princa za premiéra minulý týždeň mu zabezpečilo imunitu pred trestným stíhaním.

Chášukdžího zabili saudskoarabskí agenti na saudskoarabskom veľvyslanectve v Istanbule, o ktorom sa americké spravodajské služby domnievajú, že to nariadil princ Mohamed, dlhoročný de facto vládca kráľovstva.

Princ nenariadil zabitie Chášukdžího, no neskôr priznal, že sa to stalo „pod mojím dohľadom“.

Minulý týždeň ho jeho starší otec, kráľ Salmán, menoval kráľovským dekrétom za predsedu vlády, uviedol saudskoarabský predstaviteľ a pridal k tým zodpovednosti, ktoré už korunný princ má.

„Kráľovský dekrét nenecháva žiadne pochybnosti o tom, že korunný princ má imunitu založenú na postavení,“ uviedli princovi právnici v návrhu, v ktorom žiadali súd o zamietnutie, pričom citovali ďalšie prípady, v ktorých Spojené štáty poskytli imunitu zahraničnému vodcovi. stave.

Americký prezident Joe Biden, ktorý princa udrel päsťou počas návštevy Saudskej Arábie v júli, aby diskutoval o energetických a bezpečnostných otázkach, povedal princovi Mohammedovi, že Biden je zodpovedný za vraždu Chášukdžího. Povedal, že princ Mohammed poprel účasť a že zainteresovaní boli braní na zodpovednosť.

Khashoggi, ktorý kritizoval politiku korunného princa v stĺpcoch Washington Post, bol zabitý a zmrzačený na saudskoarabskom veľvyslanectve v Istanbule. Išla si tam vybaviť dokumenty potrebné na sobáš Hadisa Genghisa, tureckého občana.

Žalobu podala spoločne ľudskoprávna skupina založená Džingisom a Chášukdžim a požaduje bližšie nešpecifikované odškodnenie korunného princa, známeho na Západe ako MbS. Za spoluobžalovaných označila aj viac ako 20 Saudskej Arábie.

READ  Los Angeles varovalo pred ohňostrojmi 4. júla počas sucha

Obvinila MbS, jeho spoluobžalovaných a ďalších zo sprisahania s cieľom „natrvalo umlčať pána Chášukdžího“ po tom, čo zistil, že plánuje využiť skupinu „ako platformu na presadzovanie demokratických reforiem a presadzovanie ľudských práv“.

Súd požiadal americké ministerstvo spravodlivosti, aby sa vyjadrilo k tomu, či má princ Mohamed imunitu.

Po tom, čo bol princ minulý týždeň vymenovaný za premiéra, ministerstvo v piatok uviedlo, že žiada o 45-dňové predĺženie lehoty na prípravu odpovede súdu „vo svetle týchto zmenených okolností“.

(Okrem nadpisu tento príbeh neupravoval personál NDTV a bol publikovaný zo syndikovaného kanála.)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close