Hlavné správy

Šéf litovskej diplomacie sa netají svojimi obavami: Bojí sa, že Rusko bude prostredníctvom Interpolu držať Cichanovskú.

Podľa správy agentúry TASS jeho lotyšský rezortný kolega Edgars Rinkevič označil vyhlásenie hľadania Cichanovskej v Rusku za zásah do vnútorných záležitostí Bieloruska, čo „zhoršuje možnosť politického dialógu s Ruskom“. Podľa Linkevichiusa Rusko týmto smerom pokračuje „bagatelizovať úlohu koordinačnej rady a kompromitovať ju s cieľom dokázať, že táto štruktúra údajne nemôže byť partnerom v dialógu“.

Linkevičius považuje túto pozíciu za poľutovaniahodnú. Vysvetlil, že koordinačná rada „drží sa umiernenej línie, nie je radikálny a nie je naladený proti Rusku“. Litovský minister vyjadril znepokojenie nad správou, že Čičanovská sa v Rusku dostala na zoznam hľadaných osôb a mohla byť zadržaná počas cestovania do iných krajín. „Možno sa to Rusko pokúsi urobiť prostredníctvom kanálov Interpolu,“ pripustil minister.

Zdroj: TASR / AP / Mindaugas Kulbis

Cichanovská sa pod tlakom bieloruských úradov a v obave o svoju bezpečnosť uchýlila do Litvy krátko po vyhlásení výsledkov prezidentských volieb. Po oficiálnom oznámení výsledkov volieb začali v Bielorusku masové protesty tých, ktorí s tým nesúhlasili. Protesty spočiatku sprevádzala nevídaná bezpečnostná brutalita.

Podľa ministerstva vnútra bolo zadržaných viac ako 7 000 ľudí, zranených bolo niekoľko desiatok policajtov a demonštrantov. Stali sa aj obete. V niektorých bieloruských spoločnostiach, vrátane tých kľúčových pre ekonomiku, sa vyskytli pokusy vyhlásiť štrajky, aby boli výsledky prezidentských volieb neplatné.

READ  Slovensko: RSF podporuje nový mechanizmus na zvýšenie ochrany novinárov pri príležitosti piateho výročia vraždy Jána Kuciaka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close