Ekonomika

Šéf Medzinárodného menového fondu je nadšený z perspektív rastu v strednej a východnej Európe

Sofia – Ekonomiky krajín strednej a východnej Európy budú v najbližších rokoch rásť rýchlejšie ako západná Európa, uviedla vo štvrtok výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu Kristalina Georgieva.

Na samite troch námorných iniciatív, ktoré by zjednotili 12 členských štátov EÚ, najmä v strednej a východnej Európe a v Pobaltí, uviedol, že kombinovaný HDP krajín by sa mal tento rok vrátiť na úroveň spred epidémie COVID-19.

„Očakávame, že tento región bude do roku 2021, keď dosiahne svoju úroveň HDP, ktorá je pred mnohými krajinami sveta,“ uviedol v bulharskom hlavnom meste Sofia.

Názov týchto troch námorných snáh je odvodený od troch morí hraničiacich s týmto regiónom – Baltské, Jadranské a Čierne more. Zahŕňa Rakúsko, Bulharsko, Chorvátsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litvu, Poľsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko.

Jej každoročný samit sa zameriava na podporu hospodárskych, energetických, dopravných a digitálnych vzťahov.

Ekonomiky krajín v gruzínskej skupine sa za posledný rok počas epidémií znížili v priemere asi o 4% – čo je o polovicu menej ako v západnej Európe.

Povedal, že tri krajiny námornej iniciatívy očakávajú ročný ekonomický rast o 1,2% vyšší ako je ich súčasný západný sused do roku 2025.

.

READ  Nový variant zvyšuje globálnu ekonomickú neistotu

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close