Hlavné správy

Sektor cestovného ruchu upadá rovnako ako pred 20 rokmi

Do roku 2020 tvorili zahraniční turisti menej ako tretinu celkových príjmov z ubytovania na Slovensku.

Príjmy z ubytovania na Slovensku sa v roku 2020 každý rok znížili takmer o polovicu, čo z nich robí najhorší rok od roku 2001.

Podľa údajov štatistického úradu uvedených v spravodajcovi TASR poklesli v minulom roku príjmy z ubytovania na takmer 277 miliónov dolárov, čo je pokles o 46,4 percenta.

Celkovo slabý výkon bol nejako vyvážený silnými príjmami v prvých mesiacoch roka, pred vypuknutím epidémie v Európe. Počas mesiacov január a február zaznamenal dobrý rast cestovný ruch z dôvodu zimných a jarných prázdnin. Po odstránení protiepidemických opatrení došlo v lete k renesancii.

V jesenných mesiacoch sa situácia dramaticky zhoršila. V poslednom štvrťroku 2020 sa príjmy poskytovateľov ubytovania podľa TASR znížili o 78,5 percenta v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019.

Najväčšie príjmy zaznamenalo ubytovanie v hlavných turistických cieľoch – 74 miliónov v regióne Illinois, 63 miliónov v regióne Prinov, zatiaľ čo najnižšie príjmy boli zaznamenané v Nitrianskom a Kosskom regióne (14 miliónov, respektíve 15 miliónov). )

Do roku 2020 tvorili zahraniční turisti iba 29,3 percenta z celkových príjmov z ubytovania na Slovensku. Zahraniční návštevníci priniesli vlani na ubytovanie na Slovensku 81,1 milióna dolárov, čo je pokles o 64,5 percenta oproti roku 2019.

Domáci cestovný ruch generuje príjmy vo výške 195,8 milióna dolárov, najmä v letnom období. To je o niečo viac ako 70 percent celkových výnosov.

Do roku 2020 privítalo ubytovanie na Slovensku 3,2 milióna návštevníkov, čo bol najhorší výsledok od roku 2001. Široké limity v dôsledku protiepidemických opatrení sa znížili o 50,1 percenta z celkového počtu divákov ročne.

Medziročný pokles bol tiež vysoký, pretože rok 2019 bol rokom rekordného rastu sledovanosti vo všetkých regiónoch Slovenska.

READ  Cirkev na Slovensku organizuje charitatívne zbierky pre ľudí v núdzi na Kube

25. februára 2021 o 11:29 | Zostavené zamestnancami publika

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close