Hlavné správy

Senát USA prijal zákon, ktorý umožňuje stíhanie zahraničného dopingu

dnes 14:46
|

Senát USA prijal zákon kriminalizujúci porušenie antidopingových pravidiel, ktorý vstúpi do platnosti po podpísaní prezidentom. Legislatíva bola pomenovaná po Grigorijovi Rodčenkovi, bývalom riaditeľovi moskovského laboratória. Bol to on, kto vyniesol na povrch systematické štátom organizované klamanie ruských športovcov.

Legislatíva umožní americkým federálnym vyšetrovateľom stíhať doping na akomkoľvek medzinárodnom podujatí, ktoré sa týka amerického športovca, sponzora alebo vysielateľa. Odsúdenému páchateľovi bude hroziť až desať rokov väzenia a maximálna pokuta jeden milión dolárov.

„Tento zákon nám poskytuje nástroj na ochranu čestných športovcov a tešíme sa, že čoskoro vstúpi do platnosti a pomôže zmeniť šport k lepšiemu.“ citované Web BBC šéf americkej antidopingovej agentúry Travis Tygart.

Nový zákon sa však zameriava hlavne na trénerov, agentov, manažérov a funkcionárov a tvrdí, že športovcov kontroluje Svetová antidopingová agentúra (WADA).

Bola to ona, ktorá v stanovisku vyjadrila pochybnosti a nastolila otázku, prečo sú americkí športovci zákonom vylúčení: „V boji proti dopingu by zákony mali byť zjednotené, nie porušované. Môže sa stať, že zámena viacerých jurisdikcií povedie k zámene, čo komplikuje vyšetrovanie. A ďalšou otázkou je, prečo je tento zákon zameraný na medzinárodné udalosti,“ ale nie dosť dobré pre Ameriku? “

READ  Keď František cestuje na Slovensko, medzinárodné spoločenstvo oslavuje českú kňazku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close