Hlavné správy

Situácia slovenského premiéra sa po pokuse o atentát zlepšila

BRATISLAVA, Slovakia (AP) — Slovenský populistický premiér Od Roberta Figa Situácia sa zlepšuje po minulotýždňovom pokuse o atentát, ktorý šokoval krajinu Európskej únie.

„Po dnešnej konzultácii je stav pacientky stabilizovaný,“ uviedla v pondelok ošetrujúca nemocnica slovenského lídra v centrálnom meste Panská Bystrica.

Fico sa „klinicky zlepšuje, pomaly klesá komunikácia, zápalové parametre,“ píše sa v správe, ktorú zverejnila klinika.

Figo je momentálne hospitalizovaný.

59-ročný Figo, ktorého v nedeľu postrelili do brucha, keď v stredu pozdravil svojich priaznivcov pred kultúrnym centrom v meste Huntloa, takmer 140 kilometrov severovýchodne, nebol v ohrození života, uviedla klinika. Hlavným mestom je Bratislava.

Video ukázalo, ako sa slovenskí premiéri zhromaždili na barikádach a naťahovali sa, aby si potriasli rukou predtým, ako vykročil muž, načiahol sa a vystrelil päť rán.

Figo okamžite podstúpil päťhodinovú operáciu na ošetrenie mnohopočetných zranení, ktoré utrpel pri streľbe, po ktorej v piatok nasledovala ďalšia dvojhodinová operácia na odstránenie mŕtveho tkaniva z jeho strelných rán.

Špeciálny trestný súd v Pessinogu v sobotu nariadil obvinenie podozrivého z pokusu o vraždu. Musí byť za mrežami. Podozrivý sa môže proti príkazu odvolať.

O vrahovi bolo zverejnených málo informácií po tom, čo prokurátori povedali polícii, aby ho verejne neidentifikovala a nezverejňovala podrobnosti o prípade.

Vládni predstavitelia pôvodne uviedli, že sa domnievajú, že išlo o politicky motivovaný útok „osamelého vlka“, ale v nedeľu oznámili, že „tretia strana“ mohla „konať v záujme páchateľa“.

Ficova vláda sa o to snažila Úprava verejnoprávneho vysielania – Kritici uviedli, že tento krok poskytne vláde plnú kontrolu nad verejnoprávnou televíziou a rozhlasom. To spolu s ním Plánuje novelizovať Trestný zákon Odvolanie špeciálneho protikorupčného prokurátora vyvolalo u oponentov obavy, že Fico by mohol zviesť Slovensko ešte autoritárnejšou cestou.

READ  Lavrov vyzýva Slovensko, aby sa držalo medzinárodných dohôd. - EURACTIV.com

Najmenší koaličný partner vlády, ultranacionalistická Slovenská národná strana, očakáva začiatkom tohto týždňa rokovanie vlády o novom mediálnom zákone, o ktorom sa minulý týždeň začalo rokovať v parlamente.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close