Hlavné správy

Slováci kupujú náboje pre Ukrajinu napriek proruskému premiérovi

Navzdory odmietnutiu vlády poslať Kyjevu vojenskú pomoc Slováci len za pár dní vyzbierali státisíce eur na muníciu pre Ukrajinu.

Od pondelka, keď skupina „Mier pre Ukrajinu“ spustila iniciatívu, už tisícky ľudí darovali 750 000 eur (798 000 USD), uviedli organizátori.

Populistický slovenský premiér Robert Fico od vlaňajšieho nástupu k moci obmedzil vojenskú pomoc Ukrajine a presadzoval mierové rozhovory s Ruskom.

„My obyvatelia Slovenska chceme pomáhať a môžeme pomôcť,“ povedala zástupkyňa fundraisingovej iniciatívy Zuzana Izsáková.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Chceme ukázať, že vláda a Robert Fico nie sú jediní, ktorí rozhodujú v tejto veci,“ povedal pre agentúru AFP.

Organizácia dúfa, že sa jej podarí vyzbierať milión eur a plánuje financovať medzinárodnú iniciatívu vedenú Českou republikou na nákup streliva pre Ukrajinu.

Český premiér v utorok uviedol, že 20 krajín mimo Európy sa zaviazalo nakúpiť Ukrajine 500 000 delostreleckých granátov.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Slovenská vláda sa k iniciatíve nepridala.

Jeden z darcov, Thomas Benedin, uviedol, že jeho hlavným motívom prispievania bolo:

„Chcel som, aby sa svet dozvedel, že Slovensko nemá len prokremeľských politikov,“ povedal 36-ročný Košičan pre agentúru AFP.

Reklama – Pokračujte rolovaním

V posledných mesiacoch Fico urobil niekoľko poburujúcich komentárov o ruskej invázii, spochybňoval ukrajinskú suverenitu a vyzval Kyjev, aby odovzdal územie Moskve a ukončil tak vojnu – čo Ukrajina opakovane odmietla.

Začiatkom tohto mesiaca vyhral Ficov dlhoročný spojenec Peter Pellegrini prezidentské voľby v Európskej únii a členovi NATO s 5,4 miliónmi ľudí po tom, čo v prieskumoch dominovali rozdiely v súvislosti s ukrajinskou vojnou.

Zástupca organizácie „Mier pre Ukrajinu“ Marian Kulich uviedol, že crowdfundingová kampaň sa zrodila na proteste proti postoju vlády voči Ukrajine.

„Sme si istí, že veľa ľudí na Slovensku neuznáva odmietnutie iniciatívy českej vlády,“ povedal Kulich pre agentúru AFP.

Isakova uviedla, že skupina chce dorovnať jeden milión eur (1,05 milióna dolárov), ktorý minulý mesiac venovala slovinská vláda.

Jedným z podporovateľov slovenskej crowdfundingovej kampane bol Otto Simko, ktorý prežil holokaust, ktorý povedal, že svoje vlastné vojnové skúsenosti môže aplikovať na udalosti na Ukrajine.

Reklama – Pokračujte rolovaním

99-ročný bývalý novinár sa v roku 1942 zúčastnil Slovenského národného povstania, pokusu o odpor nemeckých vojsk počas druhej svetovej vojny.

„Bojovali sme proti okupantom, nemeckej okupácii… nedalo sa s nimi vyjednávať, museli byť porazení,“ povedal Simcoe v predvolebnom videu k úsiliu o muníciu.

„Ak môžem zaplatiť za guľu len 20 eur, viem, že táto guľka je v správnych rukách,“ dodal.

Ďalší podporovateľ fundraisingovej iniciatívy, filmár Pavol Pekarczyk, žiadal dary tým, že strávil mesiace natáčaním dokumentárnych filmov na vojnou zmietanej Ukrajine.

„Najhoršia vec, ktorú môže človek v živote zažiť, je pocit bezmocnosti,“ uviedol vo videoposolstve propagujúcom kampaň.

„Takto môžeme pomôcť ukrajinským bezpečnostným zložkám, aby keď ich niekto zastrelil, nemali prázdne ruky,“ dodal Pekarczyk.

juh-amj/mmp/yad

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close