Hlavné správy

Slováci prichádzajú o tisíce dôchodkových úspor ročne – EURACTIV.com

Keďže Slováci vkladajú svoje peniaze do druhého piliera dôchodkového systému, každoročne sa strácajú stovky miliónov či desiatky miliárd eur na dôchodkovom sporení.

Táto strata je politikou vlády bývalého premiéra Roberta Figa. Jeho vláda v roku 2013 presunula druhý pilier sporiteľov z indexových a akciových fondov do dlhopisových fondov, ktoré dosahovali výrazne nižšie zisky ako zvyšné dva.

Pred touto zmenou ľudia sporili najmä v indexových fondoch. Dnes viac ako polovica ľudí v druhom pilieri vkladá svoje peniaze do dlhopisových fondov.

Indexové fondy dosahujú na Slovensku výnosy 9-13 % ročne, akciové fondy dosahujú priemerný výnos 3-7 %, dlhopisové fondy dosahujú päťkrát nižší výnos ako indexové fondy.

Analytici vlani v lete odhadovali, že majetok v druhom pilieri by mal hodnotu viac ako 3,4 miliardy eur, ak by Fico a jeho vláda neprešli do dlhopisových fondov. Iné odhady dosahujú až sedem miliárd. Vlani ľudia prišli v priemere o 1 500 eur, čo sa určite odrazí na ich dôchodkoch.

Ekonómovia a analytici sa zhodujú, že väčšina ľudí nebude meniť štruktúru sporenia v druhom pilieri, hoci všetci okamžite volajú po prechode do výnosnejších indexových fondov alebo aspoň akciových fondov.

Vládna koalícia už rokuje o legislatíve na premenu ľudí na tieto fondy. Zo štyroch koaličných strán sa nezhodneme len my, strana Rodina, ktorá je zodpovedná za dôchodkový systém, s ministerstvom sociálnych vecí.

My rodina sme však známi aj tým, že blokujeme rôzne reformy, ktoré sú súčasťou programu obnovy a regresie krajiny. Ich stanovisko k veci zatiaľ nie je známe.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close