Ekonomika

Slováci veria, že ukrajinskí utečenci zhoršujú krajinu – EURACTIV.com

Antipatia voči ukrajinským utečencom na Slovensku je najvyššia v EÚ, keďže 44 % Slovákov verí, že Ukrajinci robia z krajiny horšie miesto, ukazuje nový Eurobarometer.

„Slovensko rozhodne nepatrí medzi krajiny, ktoré sú otvorené diverzite,“ povedal o prieskume sociológ Michael Vášica, riaditeľ Bratislava Policy Institute (PPI).

„Tieto čísla sú ešte prekvapivejšie, pretože Ukrajinci sú na tom v porovnaní s ostatnými spomínanými skupinami tiež horšie,“ dodal.

Nie je jasné, či je to dôsledok priamej skúsenosti Slovákov s Ukrajincami, alebo obrazov „skorumpovanej štátnej ukrajinskej mafie“, ktoré sa odvíjali od toho, ako boli Ukrajinci vnímaní posledných 30 rokov.

„Časť politickej elity ich stále takto opisuje. A je úspešnejší, ako očakávame,“ hovorí sociológ.

56,6 % opýtaných sa domnieva, že ukrajinskí utečenci oslabujú slovenskú ekonomiku, čo je v rozpore s nedávnou analýzou trhu práce vykonanou Inštitútom fiškálnej politiky, ktorá ukazuje, že Ukrajinci si v skutočnosti kompenzujú nedostatok pracovnej sily v zdravotníctve a v sektoroch s nedostatkom zamestnancov. Pohostinnosť.

„Zahraniční pracovníci na Slovensku, najmä tí z Ukrajiny, v uplynulom roku výrazne prispeli k rastu zamestnanosti,“ uvádza sa v analýze.

Prieskum odhaľuje aj hlbší problém, ktorý majú Slováci s cudzincami, pričom 42 % opýtaných uviedlo, že cudzinci narúšajú slovenskú kultúru.

Zatiaľ čo Slováci najviac neznášajú prisťahovalcov z Afriky a Blízkeho východu, zdá sa, že majú radi prisťahovalcov z Ruska a Ukrajiny, pričom len 38 % opýtaných tvrdí, že Rusi zhoršujú krajinu.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

READ  Obvinenia voči slovenskému politikovi ECB klesli, agentúra Reuters na posúdenie

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close