Ekonomika

Toyota chce vodík posúvať ďalej a rýchlejšie: sprístupňuje technológiu palivových článkov

Týmto krokom chce Toyota dosiahnuť, aby sa predaj vodíkových systémov čoskoro zvýšil desaťnásobne.

Založila preto obchodnú skupinu pre palivové články, aby koordinovala svoje aktivity v oblasti vodíka v Európe.

Nové zoskupenie so sídlom v Bruseli posilní komerčnú životaschopnosť vodíka a podporí jeho využitie v mobilitných projektoch a ďalších oblastiach, aby bol čo najviac prístupný novým obchodným partnerom.

„Očakávame, že sa náš celosvetový predaj systémov palivových článkov v krátkodobom horizonte zvýši desaťkrát, a preto sme tiež výrazne zvýšili našu výrobnú kapacitu. Toyota je na čele priekopníka v oblasti veľkých investícií do vodíkovej spoločnosti prostredníctvom vozidiel novej generácie a otvára nové trhy a technologické aplikácie, zvýšenie výrobnej kapacity palivových článkov a investície do našej organizácie tu v Európe, “uviedol Thiebault Paquet, generálny riaditeľ obchodnej skupiny Fuel Cell.

Podľa globálnej stratégie SDG (Ciele trvalo udržateľného rozvoja) sa očakáva, že vodík prispeje k nulovým emisiám vzduchu a na celom svete rastie záujem o túto technológiu.

Vodík tiež poháňa nákladné vozidlá, autobusy, lode a vlaky

Toyota je priekopníkom v inováciách v oblasti vodíkových technológií. V roku 2014 predstavila prvý elektromobil na vodíkové palivové články na svete, sedan Mirai, ktorý je k dispozícii zákazníkom na trhu. Systém palivových článkov Toyota sa však naďalej vyvíja, čím je teraz kompaktnejší a ľahší s vyššou hustotou energie. V novej generácii modelu Toyota Mirai bude vylepšený systém pohonu predstavený prvýkrát v roku 2021.

Vďaka svojej všestrannosti je technológia spoločnosti Toyota vhodná nielen na pohon vozidiel, ale aj na výrobu čistej energie pre širokú škálu ďalších aplikácií. Poháňa už nákladné vozidlá, vozové parky mestských autobusov, vysokozdvižné vozíky a generátory energie. Táto technológia na pohon člnov a vlakov sa tiež testuje.

V snahe urýchliť šírenie vodíka do ďalších oblastí sa Toyota zameria na vodíkové „klastre“ alebo ekosystémy v európskych uzloch, kde miestna infraštruktúra podporuje vozové parky a služby mobility. Toyota verí, že podobné aktivity zvýšia dopyt po vodíku, znížia náklady a posilnia životaschopnosť dodávateľskej infraštruktúry, čo by malo zase prilákať viac zákazníkov.

READ  Premiér Robert Collop sa zúčastnil prvého Európskeho politického a sociálneho summitu a neformálneho stretnutia členov Rady Európy v Prahe.

Prostredníctvom novej obchodnej skupiny pre palivové články bude spoločnosť Toyota úzko spolupracovať s priemyselnými partnermi, národnými a regionálnymi vládami a rôznymi organizáciami, aby podporila vývoj vodíkových ekosystémov inde a pokročila v budovaní vodíkovej spoločnosti pre spoločné dobro.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close