Ekonomika

Taiwanský minister zahraničných vecí sa vydal na cestu do EÚ s cieľom posilniť vzťahy

Tchaj-pej / Brusel – Taiwanský minister zahraničných vecí Joseph Woo navštívi tento týždeň strednú Európu, keďže Tchaj-pej a Európska únia udržiavajú úzke politické vzťahy s ekonomickými partnermi v oblastiach, ako sú polovodiče.

Na svojej prvej ceste do Európy po roku 2019 má Wu v utorok vystúpiť na medzinárodnej konferencii na Slovensku a stretnúť sa s predsedom Senátu Českej republiky, ktorý navštívil Taiwan minulé leto.

„Rovnako ako dve európske krajiny chceme slobodu, ľudské práva a právny štát,“ napísal Wu v nedeľu na Twitteri.

Taiwanská delegácia pod vedením Kung Ming-hina, predsedu Národnej rozvojovej rady, je už v Európe na obchodnej a investičnej ceste po Slovensku, Českej republike a Litve.

Tieto návštevy poukazujú na posun v postoji k Taiwanu v Bruseli, ktorý je spojencom Spojených štátov a Japonska, uprostred ochladzovania vzťahov s Pekingom v oblasti ľudských práv a demokratických hodnôt, v ktorých je veľmi úzko spätý s partnerskou demokraciou. . No keďže veľké európske ekonomiky, ako je Nemecko, sa zdráhajú nahnevať Čínu, malí členovia EÚ sú v popredí ako kľúčoví obchodní partneri.

Indicko-pacifická stratégia EÚ, zverejnená minulý mesiac, vyzýva na „hlbšie obchodné a investičné väzby“ s Taiwanom, najmä v oblasti polovodičov.

Margarethe Vestagerová, líderka digitálnej politiky EÚ, argumentovala za užšie vzťahy s Taiwanom. © AB

Európsky parlament vo štvrtok schválil neobmedzenú rezolúciu, v ktorej odporúča silné politické väzby s ostrovom ako „kľúčovým partnerom“ v indicko-pacifickom regióne.

Uznesenie vyzýva na premenovanie Európskeho hospodárskeho a obchodného úradu na Taiwane na „Úrad EÚ na Taiwane“, čím sa zlepší jeho postavenie, aby odrážalo širší vzťah. Vyzýva Brusel, aby pracoval na bilaterálnej investičnej dohode a posilnil spoluprácu v oblasti polovodičov uprostred globálnych deficitov. Európa sa spolieha na polovodičové zariadenia zo Spojených štátov, Taiwanu a Južnej Kórey.

READ  Ekonomická situácia Českej republiky prekonala situáciu Španielska a Portugalska

Margaret Vestagerová, vedúca oddelenia digitálnej politiky EÚ, zdôraznila EÚ dôležitosť rozsiahlej spolupráce s Taiwanom. Podpora Bruselu bude pokračovať [Taiwan’s] Administratívny systém založený na demokracii, právnom štáte a ľudských právach, jeho otvorenej spoločnosti a trhovej ekonomike,“ povedal.

Meng Xih-cheng, profesor medzinárodnej politiky na Národnej univerzite Cheng Kung v Tainane, označil represie v Pekingu za „problém Hongkongu zvýšil európsky záujem o Taiwan“. Faktorom je aj blížiaci sa odchod nemeckej kancelárky Angely Merkelovej, ktorá podporovala angažovanosť s Čínou, povedala Meng.

Nie všetci členovia EÚ však majú záujem o spoluprácu s Taiwanom. Niektorí sa obávajú ekonomických dôsledkov destabilizácie Číny. Joseph Borel, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku, uviedol, že je potrebná opatrná vyváženosť.

Hoci Brusel stojí pevne v niektorých otázkach, ako sú ľudské práva s Pekingom, nechce ohroziť svoj vzťah s obrovským trhom, ktorý sa stal životne dôležitým pre ekonomiku tábora. Európska únia obchoduje s Čínou 10-krát viac v porovnaní s Taiwanom.

Vzhľadom na postavenie Číny ako hlavného exportného trhu je Nemecko obzvlášť citlivé na obchod.

Členovia menšej EÚ sú silnými zástancami úzkych väzieb s Taiwanom, najmä v strednej a východnej Európe a troch pobaltských krajinách.

Wuov itinerár spočiatku zahŕňal návštevu Talianska, ktorá bola krátko pred cestou zrušená. Najnovšie oznámenie o jeho ceste nehovorilo o plánovanej zastávke v Poľsku.

Podľa taiwanských médií mohla talianska vláda náhle zastaviť vydávanie víz do Wu na počesť Pekingu.

Keďže Bidenova administratíva zaujíma tvrdý postoj k Číne a vyvíja tlak na Peking a Tchaj-pej a ich podporovateľov, nie je jasné, ako EÚ dosiahne rovnováhu medzi Čínou a Taiwanom.

Čínsky prezident Si Ťin-pching v pondelkovom prejave pri príležitosti 50. výročia uznania Čínskej ľudovej republiky ako zástupcu Číny pri OSN vyjadril svoju nedávnu podporu Tchaj-pej. „193 členských štátov OSN musí dodržiavať medzinárodné pravidlá a nemali by existovať žiadne výnimky,“ povedal.

READ  Opel Crossland dostal tvár v štýle Mokka. Zbavil sa X-ka

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close