Ekonomika

„V Európe máme veľmi suverénnu zahraničnú politiku,“ hovorí minister zahraničných vecí

Vláda má najväčšiu legitimitu v Európe po minuloročných voľbách, v dôsledku ktorých môže Maďarsko na kontinente realizovať suverénnejšiu zahraničnú politiku zameranú len na národné záujmy, povedal v sobotu v Tihany minister zahraničných vecí a obchodu Peter Szijardo.

Minister vo svojom prejave na politickom tranzitnom ceremoniáli hovoril o súčasnej vysokej miere neistoty v medzinárodnej politike a naznačil, že napriek tomu má Maďarsko v zahraničnej politike široký manévrovací priestor. Zdôraznil, že to v podstate určujú dva faktory: geografia, a čo je dôležitejšie, aké sú ciele Maďarska a či ich vláda môže vidieť len zo svojej perspektívy.

V súčasnom najvyššom a najmocnejšom vlne medzinárodnej politiky treba jasne povedať, že cieľom maďarskej zahraničnej politiky nemôže byť nič iné ako presadzovanie maďarských záujmov.

naliehal.

O vojne na Ukrajine zdôraznil, že vláda za posledného jeden a pol roka nepodnikla žiadne kroky, ktoré by predĺžili vojnu alebo dokonca prispeli k smrti človeka. Upozorňuje však, že nie každý v Európe zastáva tento prístup. „Na každom stretnutí Rady pre zahraničné veci s vysokým predstaviteľom pre zahraničné veci sa hrdo hovorí: Neviem – neviem – o tom, koľko percent z toho, čo dali Spojené štáty. Koho to zaujíma? Dostali sme sa do tejto špirály. Do tohto kolobehu prekážok sme sa vrhli aj my. Nevieme, či existuje nejaká oblasť, ktorú sme už nesankcionovali,“ poznamenal.

Minister spomenul krízy posledného desaťročia: finančnú, migračnú a zdravotnú krízu a vypuknutie vojny na Ukrajine, ktorá prevrátila doterajší svetový poriadok. „Preto by sme nemali očakávať, že sa vody v najbližších rokoch ustália, ale prídu aj drsné vlny. Medzinárodná politika bude o prevratoch, stagnácii a nepokojoch,“ povedal.

V takýchto prípadoch varoval pred ekonomickými hrozbami, ohováraním, falošnými správami, cudzími zásahmi a tendenciou ničiť národy.

Zdôraznil, že je to evidentné vo voľbách posledných rokov, pri vonkajších zásahoch proti všetkým politickým silám, ktoré nereprezentujú globalistickú, liberálnu stranu. Ako príklad uviedol Česko a Slovensko, kde boli týždne pred voľbami zatýkaní prominentní kandidáti najperspektívnejších strán. Dodal, že poľská vládnuca strana čelí pred jesennými voľbami obrovskému medzinárodnému tlaku.

V súvislosti s konkurencieschopnosťou EÚ Szijjártó pripomenul, že je slabšia ako kedykoľvek predtým a že kontinent veľa stráca tým, že sa nechal vtiahnuť do súťaže s USA o to, kto poskytne Ukrajine najväčšiu vojenskú podporu. Prihlásiť sa do tejto súťaže so svetovou vojenskou veľmocou číslo jeden bola podľa neho obrovská chyba a v dôsledku toho stojí zemný plyn v Európe sedemkrát viac ako v Spojených štátoch, zatiaľ čo elektrina v Číne tretinu. To v Európe.

Poukazuje na ďalší problém nedávnej politiky: svet opäť robí veľké kroky smerom k budovaniu blokov.

Spolupráca medzi Východom a Západom nie je otázkou politického vkusu, nie otázkou záujmu, ale otázkou národného záujmu, národnej bezpečnosti.

naliehal.

Súvisiaci článok

Nové čínske investície na udržanie ekonomického rastu

Nové čínske investície na udržanie ekonomického rastu

Po roku 2020 prinesú čínske firmy tento rok do Maďarska viac investícií. Pokračovať v čítaní

Poukázal na to, že hospodárstvo EÚ je v súčasnosti tretie najväčšie globálne za Čínou a jej podiel na svetovom hrubom domácom produkte (HDP) klesol. Podľa neho,

Európa by preto mala čo najužšie spolupracovať s Čínou, existujú však rôzne pokusy o prerušenie väzieb, čo by silne odporovalo záujmom kontinentu a najmä Maďarska.

K maďarskej ekonomike minister zahraničných vecí uviedol, že napriek krízam v posledných rokoch sa Maďarsko dokázalo nielen udržať na nohách, ale dokázalo aj ekonomicky rásť. Povedal, že pre Maďarsko je dôležité obrátiť situáciu vo svoj vlastný prospech a zohrať čo najväčšiu úlohu v revolúcii automobilového priemyslu, ktorý dominuje globálnej ekonomike.

V tomto prípade poukázal na to, že krajiny, ktoré vyrábajú najväčšie elektrické batérie na svete, sú na východe, a teda západné spoločnosti sú v situácii, keď sú na tomto sektore výrazne závislé. Ocenil úspech stratégie otvárania sa východu, ktorá umožňuje investície z regiónu. „Nič z toho by dnes nebolo možné, keby sme v minulých rokoch robili zahraničnú politiku, ktorá by bola tlačená tak, aby uspokojila niektorých vonkajších aktérov,“ dodal.

READ  Ako zaobchádzať s ojazdeným vozidlom po jeho kúpe? Polovica vodičov to ani netuší

Súvisiaci článok

Sebastian Kurz v Esztercom: Európa musí byť konkurencieschopná

Sebastian Kurz v Esztercom: Európa musí byť konkurencieschopná

Podľa bývalej rakúskej kancelárky teraz žijeme vo svete, ktorého časti sa od seba vzďaľujú, ale Európa si musí nájsť vlastný spôsob, ako sa so situáciou vyrovnať. Pokračovať v čítaní

Odporúčaný obrázok cez Facebook/Szijjártó Péter cez MTI

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close