Hlavné správy

Slovenská špeciálna prokuratúra bola rozpustená v dôsledku kontroverznej reformy trestného zákona – Uractive

Špeciálnu prokuratúru v stredu oficiálne zatvorili pre kontroverzné vládne reformy trestného práva v krajine, keďže vyšetrovatelia využili posledný deň na vznesenie obvinenia proti blízkemu spojencovi premiéra Roberta Fica.

Vláda SR vo februári prijatím reformy trestného zákona rozhodla o výraznom znížení trestov a premlčacích lehôt za závažné trestné činy ao zrušení špeciálnej prokuratúry.

Prezidentke Zuzane Čaputovej a slovenskej opozícii sa síce podarilo dočasne pozastaviť kľúčové časti reformy tým, že ju poslali na ústavný súd na ústavný súd, zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry sa však nezastavilo.

Úrad, ktorý dohliadal na najzávažnejšie prípady korupcie, extrémizmu a terorizmu, je už takmer 20 rokov po svojom zriadení v roku 2004 zaniknutý.

„V posledných rokoch moji kolegovia advokáti posunuli tieto prípady na najvyššiu úroveň verejného života, čo je určite hlavný dôvod zrušenia Úradu špeciálnej prokuratúry,“ uviedol v tlačovej správe odchádzajúci najvyšší špeciálny advokát Daniel Lipšík. Konferencia v utorok.

Úrad za Lipczyka dohliadal na korupčnú kauzu Ficovho ľavicovo-populistického kandidáta Smeru Dušana Kováčica, odsúdeného na osem rokov väzenia, ako aj súčasného poslanca Smeru Tibora Kašpara.

V posledný deň úradu Obvinený Ficov blízky spolupracovník a šéf úradu vlády Juraj Khedra. Gedra je podozrivý z porušenia povinností verejného obstarávania a správy cudzieho majetku.

Figo už roky útočí na Lipsko.

„Urobíme všetky potrebné kroky, aby sme Daniela Lipczyka dostali zo špeciálnej prokuratúry, pretože tam nemá čo robiť,“ povedal Figo krátko po tom, ako boli v decembri 2023 verejnosti predstavené plány na reformu trestného práva.

Rozhodnutie viedlo k masívnym protestom verejnosti a opakovane ho kritizovala Európska komisia a Európska prokuratúra (EPPO).

Komisia EÚ v dvoch listoch, ktoré videl Euractiv Slovensko, upozornila Bratislavu, že niektoré z navrhovaných zmien reformy Trestného zákona „nie sú v súlade so smernicou o boji proti podvodom na finančných záujmoch Únie prostredníctvom trestného práva“ (smernica PIF ).

READ  Prezident Azerbajdžanu prijíma delegáciu na čele s predsedom Národnej rady SR [PHOTOS]

Otvorene zaznelo aj to, že navrhované zrušenie funkcie špeciálneho prokurátora by malo pre Európsku prokuratúru vážne dôsledky, pretože by znamenalo stratu odbornosti a efektívnosti v jej prípadoch.

Budú tam prokurátori z Úradu špeciálnej prokuratúry Preradené na rôzne odbory PÚ na Slovensku. Obžalované alebo navrhované prípady obžaloby by mali naďalej riešiť ich súčasní prokurátori. Prípady v prípravnom konaní sa distribuujú regionálnym advokátskym kanceláriám po celej krajine.

(Natalia Silenska | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu o voľbách do EÚ 2024

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close