Technológie

Slovenská vláda v rozklade, čaká ju neistá budúcnosť – EURACTIV.com

Mladšia vládnuca koalícia Sloboda a solidarita hrozí odchodom z koalície po tom, čo minister financií Igor Matovič odmietne odstúpiť.

Strana Sloboda a jednota na čele s ministrom hospodárstva Richardom Sulíkom Vydal ultimátum Matovič odstúpi začiatkom júla – buď odstúpi do konca augusta, alebo Suličova strana opustí koalíciu, čo povedie k menšinovej vláde.

Matovičovi Obyčajní ľudia a nezávislé osoby (OĽaNO) odmietli počas leta rokovať o jeho odchode z funkcie. Sulík minulý týždeň zvýšil stávku tým, že ponúkol vlastnú demisiu, ak sa má vzťah v koalícii ozdraviť.

Neskôr premiér Eduard Heger (OĽaNO) oznámil, že Matovič je pripravený odstúpiť, ak sa Sloboda a jednota dohodne na podpore ich návrhov na najbližšej schôdzi Národnej rady.

Sloboda a jednota odpovedali, že sú pripravení rokovať, ale až potom, čo Matović odstúpil. Ďalší traja ministri strany odložili svoje demisie na budúci pondelok, aby Matovičovi dali čas, keďže je na dovolenke v Španielsku. Analytici poukazujú na to, že nové dane, protiinflačný balík v hodnote stoviek miliónov a rastúce ceny energií sťažili uspokojenie dopytu.

Prezidentka Zuzana Čaputová medzitým kritizovala Hegera a Matoviča za zvládnutie krízy. „Naozaj musí minister financií čakať do poslednej hodiny, kým príde s riešením?“ opýtala sa.

Podľa zdrojov blízkych vláde by tento krok mohol posilniť pozíciu OĽaNO. Ak Sloboda a Solidarita odíde a Madovič odstúpi, bude musieť Sloboda a Solidarita rokovať o návrate do koalície.

Čaputová pripomenula, že Slovensko súčasne čelí inflácii, vojne na Ukrajine a energetickej kríze. Občania podľa prezidenta vnímajú situáciu ako voľný pád a chaos.

„Nehazardujme už s ich trpezlivosťou,“ trval na svojom.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close