Hlavné správy

Slovenské ministerstvo zahraničia si kvôli incidentu v Prahe predvolalo holandského veľvyslanca

Podujatie sa uskutoční vo štvrtok 7. marca v priestoroch holandského veľvyslanectva v Prahe.

Ministerstvo zahraničných vecí v stredu Predvolaný Gabriella Sancsi, holandská veľvyslankyňa na Slovensku, na podujatí zameranom na analýzu politickej situácie na Slovensku na holandskom veľvyslanectve na Slovensku.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Podujatie je naplánované na štvrtok 7. marca.

„Ministerstvo zahraničných vecí takéto zasahovanie do vnútorných záležitostí Slovenskej republiky odmieta,“ uviedlo ministerstvo.

Ministerstvo verí, že podujatie Centra informačnej spoločnosti bude nadstraníckym politickým podujatím. Podľa ministerstva nebol na podujatie pozvaný žiadny zástupca zo slovenského veľvyslanectva v Českej republike, hoci boli pozvaní veľvyslanci EÚ z iných členských krajín. Ministerstvo odsúdilo aj holandské veľvyslanectvo v Prahe za usporiadanie podujatia.

In reakciuČeský organizátor zdôraznil, že išlo o mimovládnu organizáciu a ambasáda nijako nezasahovala do výberu rečníkov ani pozvaných hostí.

„Z týchto dôvodov odmietame, že ide o podujatie, ktoré má akýmkoľvek spôsobom zasahovať do vnútorných záležitostí Slovenska,“ uviedla organizácia s tým, že jej cieľom bolo poukázať na aktuálny vnútropolitický vývoj na Slovensku a jeho presah do Českej republiky. Republikou a Európskou úniou.

Denník TASR píše, že na podujatí by sa mal zúčastniť bývalý minister zahraničných vecí SR Rastislav Kokár (sept. 2022 – máj 2023) a Juraj Risman z mimovládnej organizácie Postbellum.


Čítaj viac Minister zahraničných vecí tvrdí, že teritoriálne nároky Maďarska na Slovensku sú možné Čítaj viac

READ  Slovenský premiér daruje Viktorovi Orbánovi po kontroverzii o „Veľké Maďarsko“ novú šatku

Risman je partnerkou prezidentky Zuzany Čaputovej. Vládna koalícia vedená Samar bola voči odchádzajúcemu prezidentovi veľmi kritická. Minulý mesiac sa obrátil na Ústavný súd pre kontroverznú koaličnú novelu trestných zákonov. Prezident tiež kritizoval rozhodnutie MZV SR Juraja Planára uskutočniť počas uplynulého víkendu bilaterálne rokovania s ruským prezidentom Sergejom Lavrovom.

Koger, ktorý pôsobil za bývalého premiéra Eduarda Hegera (demokrat), v minulosti kritizoval Orbánovu vládu a Smer za ich proruské postoje. Koger pred pár dňami pochválil britského veľvyslanca na Slovensku Nigela Bakera za kritiku slovenského premiéra Roberta Fica.

„Nigel Baker ukázal, že Británia nestratila gule a je veľvyslancom, nie sivou, vystrašenou krysou,“ napísal Koger na sociálnej sieti a kritizoval amerického veľvyslanca na Slovensku Gauthama Ranu ako „slabého“. Byť ticho.

„Amerika, žiaľ, rezignovala [supporting] strednej Európe. „Ak sa o seba nepostaráme, staneme sa Ruskou Kuberniou bez južných území,“ dodal bývalý minister.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close