Hlavné správy

Február nie je na Slovensku suchý, čo je najnižší online predaj alkoholických nápojov

Iniciatíva Suchý február je príležitosťou oddýchnuť si od alkoholu. Na Slovensku sa to však tento rok na online predaji alkoholu neprejavilo, ako to sleduje porovnávač cien Heureka.sk.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

„Po medziročných poklesoch v rokoch 2021 a 2022 vzrástol záujem v predchádzajúcom roku o viac ako 21 percent a tento rok sme zaznamenali len 1,4-percentný medziročný pokles indexu,“ hovorí Michael Busek, šéf analytiky. V skupine Heureka.

Predaj alkoholických nápojov na internete býva počas celého roka stabilný, v decembri vzrastie až o 50 percent oproti ročnému priemeru, poznamenal Bucek.

„Február nebol najsuchším mesiacom z hodnoteného roka,“ povedal Bucek. „Žiaľ, pri internetovom predaji alkoholu musíme skonštatovať, že sme nezažili sychravý február.“

Veľmi podobná situácia je aj v Českej republike, kde prebieha rovnaká iniciatíva. Vo februári tohto roka vzrástol záujem o alkohol online medziročne o 7,5 percenta.

Pätina Slovákov nepije alkohol

Problémovými pijanmi je 14 percent Slovákov, teda alkohol pijú denne alebo niekoľkokrát do týždňa. Podľa údajov z prieskumu Bilulga Medical Group a Behavio len 23 percent nepije alkohol a 37 percent tvrdí, že pije len príležitostne.

Aké víno sa predáva na internete?

Rumy sú najobľúbenejším druhom alkoholu predávaným na internete. Ich podiel je viac ako 30 percent a za posledné tri roky vzrástol záujem o viac ako 50 percent. Whisky má polovičný podiel a rovnaký nárast.

READ  VIDEO Žiadny štátny pohreb sa nekonal: Maradonu pochovávali iba rodina a blízki priatelia

Vína, ktoré boli v minulosti na treťom mieste, prekvapujúco predbiehajú liehoviny. Vína zažívajú obrovský pokles záujmu, čo svedčí o tom, že Slováci ich vyhľadávajú skôr v špeciálnych kamenných predajniach. Obľúbenosť šumivého vína však rastie, za posledné tri roky až o 313 percent.

Najväčší nárast zaznamenali vermúty, a to až o 668 percent, no ich podiel na online predaji alkoholu je zanedbateľný.

„Internetový predaj alkoholických nápojov je špecifický a ide najmä o vysoko špecializované alebo drahé druhy alkoholu, ktoré ľudia často kupujú ako darčeky,“ povedal Bucek.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close