Hlavné správy

Slovensko rozdelené v 'bode obratu' po streľbe PM

Politicky rozdelené Slovensko dospelo k bodu obratu po tom, čo osamelý strelec zastrelil rozhádaného premiéra Roberta Fica, pričom mnohí politici navrhli prechod od tvrdej rétoriky k civilnejšiemu diskurzu.

Fico, ktorý zostal vo štvrtok vo vážnom stave v nemocnici po tom, čo ho deň predtým zastrelili, bol od roku 2006 štyrikrát premiérom, naposledy po víťazstve jeho strany Smar v septembrových voľbách.

Jeho protiimigrantská rétorika a proruské názory rozdelili verejnú mienku v Európskej únii a členských štátoch NATO s 5,4 miliónmi ľudí.

Ale pokus o atentát vyvolal výzvy politikov, médií a polície, aby zmiernili napätie.

„Je to úplný zlom, je to moment, ktorý otrasie spoločnosťou,“ povedal agentúre AFP Milan Nick, vedúci výskumník Nemeckej rady pre zahraničné vzťahy.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Je to veľká výzva hlavne pre tábor Roberta Fica, ktorý vyvolal polarizáciu a nenávisť v politike,“ dodal slovenský analytik.

Fico apeluje na nacionalistické sklony, starších voličov, pričom jeho politickí rivali sú väčšinou pokrokoví, prozápadní a mladší.

Keďže podstúpil päťhodinovú operáciu pre viaceré strelné poranenia, politici z oboch strán naliehali na prímerie.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Nenávistná rétorika, ktorú vidíme v spoločnosti, vedie k nenávistným činom. Prosím, prestaňte s tým,“ povedala odchádzajúca prozápadná prezidentka Zuzana Čaputová.

Čaputová sa vo štvrtok prihovorila k národu spolu s Ficovým spojencom a novozvoleným prezidentom Petrom Pellegrinim, ktorí obaja vyzvali na pochovanie Slovákov.

Kaputová vyzvala Slovensko, aby sa „vymanilo zo začarovaného kruhu nenávisti“.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„To, čo sa stalo včera, bol osobný čin, ale napätá atmosféra nenávisti je našou kolektívnou prácou.“

Pellegrini požiadal politické strany, aby pred júnovými voľbami do EÚ prerušili kampaň, aby sa predišlo ďalším „konfliktom“.

READ  EnduroGP: Joseph Garcia dúfa, že sa zotaví po operácii a vráti sa na Slovensko

Pellegrini zvíťazil v aprílových prezidentských voľbách proti liberálovi Ivanovi Korčákovi v bitke, ktorá je vysoko symbolická pre rozdelenie krajiny.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Kaputová podporila Korgoka, pretože sa stal terčom nenávistných prejavov – vrátane Figa – a vyhrážok smrťou, a odmietla kandidovať na druhý mandát.

Robert Klobucki, sociológ zo Slovenskej akadémie vied, uviedol, že rozpory sa počas pandémie prehĺbili, keď sa na sociálnych sieťach stretli pro- a antivakcinačné sily.

„Verejný diskurz na Slovensku bol veľmi slabý,“ povedal pre AFP s tým, že politici si uvedomujú, že sociálne médiá sú účinným marketingovým nástrojom.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Nick povedal, že sociálne médiá sú v dnešnom svete „zosilňovačom“, no rozkoly sú súčasťou európskeho trendu a útoky na politikov sú na celom kontinente čoraz častejšie.

V Nemecku bola tento mesiac v knižnici napadnutá bývalá starostka Berlína Franziska Kiffiová, zatiaľ čo zákonodarca EÚ Matthias Ecke sa po útoku podrobil operácii, pričom držal predvolebné plagáty.

Paľba na premiéra však vyčnieva.

Niektorí politici z vládnej koalície, do ktorej patrí Ficov Smer, Pellegriniho HLAS a menšia nacionalistická strana SNS, hneď po streľbe ukázali prstom.

Šéf SNS Andrej Danko obvinil zo streľby médiá a sľúbil „politickú vojnu“.

„Toto je váš čin,“ povedal opozícii v parlamente poslanec zo Samaru Ľuboš Plaha.

Väčšina však volala po mieri, vrátane Ficovho blízkeho spojenca Roberta Kaliňáka, podpredsedu vlády, ktorý naliehal na ukončenie konfliktu.

„Naozaj si nemyslím, že by sme mohli urobiť obrat. Ale skúsme sa priblížiť k rozumnej diskusii,“ povedal.

„Určite chceme, aby boli všetci jednotní a nie nenávideli.“

Klobuki povedal, že budúcnosť krajiny je široko otvorená.

„Vyjadrenia Kabuťovej a Pellegriniho boli dobré,“ povedal pre agentúru AFP.

„Ak však uspeje model agresívnej pomsty reprezentovaný Dankom a Blahom, mohli by sme vidieť špirálu politického násilia, ktorá je veľmi nebezpečná.“

READ  Poľsko, Slovensko a Rakúsko posielajú pomoc obetiam hurikánov

frj/amj/gv

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close