Hlavné správy

Tisíce ľudí protestujú na Slovensku proti plánom na revíziu trestného zákona a zatvorenie špeciálnej prokuratúry

BRATISLAVA, Slovensko (AP) — Tisícky ľudí sa vo štvrtok zapojili do rastúcich pouličných protestov po celom Slovensku proti plánom populistického premiéra Roberta Fica na novelizáciu trestného zákona a zrušenie národnej prokuratúry.

Navrhované zmeny čelili ostrej kritike doma aj v zahraničí.

Ficovou koaličnou vládou schválený plán obsahuje Zrušenie Úradu špeciálnej prokuratúry, ktorá sa zaoberá závažnou trestnou činnosťou, ako je úplatkárstvo, organizovaný zločin a terorizmus. Tie prípady budú riešiť prokurátori na krajských úradoch, ktoré takéto trestné činy neriešili 20 rokov.

K pripravovaným zmenám patrí zníženie trestov za korupciu a niektoré ďalšie trestné činy, možnosť podmienečných trestov a výrazné skrátenie premlčacej doby.

Štvrtkové protesty sa konali vo viac ako dvoch desiatkach miest a obcí vrátane hlavného mesta a rozšírili sa do Prahy a Brna v Českej republike, Krakova v Poľsku a Paríža.

„Nie sme pripravení vzdať sa,“ povedal Michal Šimečka, líder silnej opozície liberálneho Progresívneho Slovenska, veľkému davu ľudí na centrálnom námestí SNP v Bratislave.

„Zvýšime tlak,“ povedal Šimeka. „Budeme brániť spravodlivosť a slobodu v našej krajine,“ povedal.

Ľudia skandovali „Mafia, mafia“ a „Fico gang“.

Vládna koalícia vo štvrtok skôr odhlasovala použitie zrýchleného parlamentného postupu na schválenie zmien. To znamená, že návrh právnych predpisov neposudzujú odborníci a iní, ktorí sa bežne podieľajú na legislatívnom procese.

Koalícia tiež odhlasovala obmedzenie rozpravy na prvé z troch parlamentných čítaní. Opozičné strany tento krok odsúdili.

„V parlamente sa rozhodli umlčať nás, ale neumlčia vás všetkých,“ povedal Šimeka.

Druhé čítanie, kde by sa mohli v návrhu zákona urobiť zmeny, by sa mohlo konať budúcu stredu, pričom konečné hlasovanie by bolo možné do konca budúceho týždňa.

Prezidentka Zuzana Čaputová uviedla, že navrhované zmeny podkopávajú princípy právneho štátu a spôsobujú spoločnosti „nevyčísliteľné“ škody.

READ  V Spojených štátoch zaznamenali prvýkrát viac

Okrem toho Európsky parlament spochybnil schopnosť Slovenska bojovať proti korupcii v prípade prijatia týchto zmien. Európska prokuratúra uviedla, že plány Slovenska ohrozujú finančné záujmy EÚ a ochranu jej protikorupčného rámca.

Čaputová povedala, že je pripravená podať ústavnú námietku zákona. Ako rozhodne Ústavný súd, nie je jasné.

Fico sa na štvrté volebné obdobie vrátil k moci po víťazstve jeho korupciou pošpinenej ľavicovej strany Parlamentné voľby 30. septembra na a Proruská a protiamerická platforma.

Veľa ľudí spojených so stranou čelí kauzám v korupčných kauzách.

Ficovi kritici sa obávajú, že jeho návrat by mohol viesť k tomu, že Slovensko upustí od prozápadných tendencií a bude nasledovať príklad Maďarska. premiér Viktor Orbán.

___

Sledujte spravodajstvo AP o Európe https://apnews.com/hub/europe

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close