Hlavné správy

Austin oceňuje vojenské väzby medzi USA a Slovenskom > Ministerstvo obrany USA > Správy ministerstva obrany

Minister obrany Lloyd J. Austin III dnes pri stretnutí s ministrom obrany Robertom Kaliňákom zdôraznil prehlbujúce sa bezpečnostné väzby medzi USA a Slovenskom.

Austin pochválil Slovensko za modernizáciu svojich obranných síl, zlepšenie interoperability s kolegami spojencami v NATO a podporu Ukrajiny počas prebiehajúcej ruskej invázie.

„Od roku 1993 Spojené štáty americké a samostatné Slovensko prehĺbili našu bezpečnostnú spoluprácu prostredníctvom NATO, Štátneho spoločného programu a spoločných operácií s Národnou gardou štátu Indiana,“ povedal Austin. Pentagon.

„Slovensko dnes zvyšuje výdavky na obranu,“ povedal. „Modernizuje svoju armádu a zlepšuje svoju interoperabilitu s NATO.“

Kľúčovým z týchto modernizačných snáh je slovenský nákup F-16 Fighting Falcon vyrobených v USA, povedal Austin, čím sa prehĺbi slovenské modernizačné úsilie a posilnia sa obranné väzby so Spojenými štátmi.

Tieto snahy, povedal Austin, prichádzajú v kritickom čase, keď Rusko pokračuje vo svojej nevyprovokovanej agresii proti Ukrajine.

Počas stretnutia Kaliňák podľa zhrnutia diskusie potvrdil odhodlanie svojej krajiny pokračovať v modernizačnom úsilí a pokračovať vo vojenskej spolupráci so Spojenými štátmi.

Obaja lídri diskutovali aj o dôležitosti boja proti ruskej agresii na Ukrajine a prioritách pre nadchádzajúci 75. summit NATO vo Washingtone.

„Naše partnerstvo nebolo nikdy dôležitejšie, najmä teraz, keď sú to dva roky, čo Putin napadol Ukrajinu,“ povedal Austin, keď otvoril diskusiu.

„Slovensko poskytlo kritickú bezpečnostnú pomoc odvážnym obrancom Ukrajiny a teším sa na pokračovanie diskusií o spôsoboch, ako môžeme posilniť bezpečnosť Ukrajiny a posilniť východné krídlo NATO,“ povedal.

READ  Výbor Rady Európy proti mučeniu (CPT) navštívil Slovensko

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close