Hlavné správy

Slovenské plány na doplnenie F-16 by mohli znovu otvoriť politické boje o pomoc Ukrajine

VARŠAVA, Poľsko – Slovenské ministerstvo obrany zvažuje nákup štyroch stíhačiek F-16 k 14 už objednaným, ako kompenzáciu za rozhodnutie Bratislavy zrušiť nákup 12 útočných helikoptér Bell AH-1Z Viper. Rakety vzduch-zem AGM-114 Hellfire II.

Lockheed Martin vlani v januári oznámil, že prvé dve zo 14 zakúpených stíhačiek F-16 boli dodané na Slovensko a očakáva sa, že lietadlá opustia výrobu do konca roka. Pred uzavretím kontraktu na lietadlá z roku 2018 v hodnote asi 800 miliónov dolárov si však slovenský kabinet môže podľa podpredsedu vlády a ministra obrany Roberta Kaliňáka dodatočne objednať ďalšie štyri lietadlá.

„Zo 14 stíhačiek, ktoré máme, je potrebné nasadiť tri až štyri stíhačky pre 24-hodinový systém NATINADS, čím sa výrazne znižuje aj počet lietadiel, ktoré sú k dispozícii na lietanie,“ povedal pre miestny denník Pravda. NATO sa odvoláva na Integrovaný systém protivzdušnej obrany. „Všetky tieto argumenty spolu otvorili nové rokovania týkajúce sa zlepšenia nášho lietadla a pridali k štrnástim ďalšie štyri.“

Miestni pozorovatelia tvrdia, že plánované obstarávanie môže byť do istej miery oživené, keďže vláda sa zdráha pokračovať v akvizícii helikoptér iniciovanej predchádzajúcim kabinetom, ktorý bol odvolaný v októbri 2023.

Jaroslav Naď, predseda Demokratickej strany a bývalý minister obrany Slovenska, povedal pre Defence News, že vláda by mohla použiť doplnenie F-16 na upokojenie USA a výrobcu Bell, aby zrušil predchádzajúci obchod Viper.

„Potrebujeme získať nové vrtuľníky pre slovenskú armádu a nákup ďalších lietadiel túto potrebu nepokryje,“ povedal Naď. „Náklady, ktoré Slovensko vynaloží na tie vrtuľníky, sú približne 340 miliónov dolárov,“ dodal. „Skutočná hodnota Viperov a zbraní je asi 1 miliarda dolárov, takže Slovensko dostalo obrovskú zľavu. Ak však teraz vláda od dohody upustí, príde o možnosť získať modernú flotilu vrtuľníkov za takú cenu.“

Naď označil nové rozprávanie o F-16 za „veľmi prekvapivé“, pretože letectvo krajiny počas jeho pôsobenia nepožiadalo o ďalšie lietadlá. „V konečnom dôsledku by politici mali kupovať to, čo armáda potrebuje, nie to, čo chcú oni osobne,“ povedal.

Kaliňák, ktorý je súčasťou krajne pravicovej vlády, ktorá kritizuje pomoc Ukrajine, kritizoval ponuku Viper ako „škodlivú“ pre Slovensko. Odmietol aj rozhodnutie predchádzajúceho kabinetu Darujte 13 zastaraných bojových lietadiel Mikoyan MiG-29 na Ukrajinu, okrem iných zbraní na podporu obrany krajiny pred pokračujúcou ruskou inváziou.

„MiGy-29, ktoré darovala predchádzajúca vláda, boli zadržané bez akejkoľvek právnej analýzy takéhoto rozhodnutia,“ uviedlo minulý mesiac vo vyhlásení slovenské ministerstvo obrany. Vo vyhlásení sa uvádza, že v dôsledku „interného vyšetrovania“ neexistuje žiadna právomoc zbaviť sa flotily MiG-29.

Kaliňák povedal, že požiada slovenskú prokuratúru, aby začala vyšetrovanie výmeny protilietadlových raketových systémov MiG-29 a 2K12 Kub v roku 2023 minulou vládou. Podpredseda vlády hovorí, že „oslabil“ vtedajšieho premiéra Eduarda Hegera a armádu Na Slovensku.

Naď povedal, že si stojí za rozhodnutím podporiť ukrajinskú armádu bojovými lietadlami sovietskej konštrukcie a systémami protivzdušnej obrany.

„Slovensko previedlo rovnaký typ techniky ako mnohé iné krajiny, napríklad Poľsko, ale nepočuli ste o tom, že by nová poľská vláda obviňovala predchádzajúcu vládu z podpory Ukrajiny,“ povedal.

Slovenský premiér Robert Fico je populistickým lídrom Kampaň na promoskovskej platforme, vedie vládu krajiny od vlaňajšieho októbra. Počas jeho predvolebnej kampane bolo jedným z hlavných sloganov politika „ani kolo“ pre susednú Ukrajinu a Figo sľúbil, že ukončí vojenskú pomoc svojej krajiny Kyjevu. 15. mája bol premiér zastrelený a vážne zranený pri politicky motivovanom pokuse o atentát. Figo od prepustenia z nemocnice na strednom Slovensku koncom mája postupne obnovil svoju verejnú činnosť.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close