Hlavné správy

Slovenské prezidentské nádeje sa pripravujú na druhé kolo

Protiváha:
Gorčák sa bude snažiť napraviť protidemokratické tendencie vlády, zatiaľ čo Pellegrini bude pôsobiť ako spojenec kabinetu, uviedol analytik.

Bývalý minister zahraničných vecí SR Ivan Gorkoč a predseda Národnej rady SR Peter Pellegrini sa postavia proti sebe v budúcomesačných prezidentských voľbách, oznámili v sobotu konečné výsledky.

Štatistický úrad SR uviedol, že bývalý premiér Pellegrini mal 37,07 percenta hlasov pri sčítaní 99,9 percenta hlasov a liberálovi Gorčákovi 42,44 percenta.

Výsledok analytici očakávali, keďže Pellegrini (48) a Gorkoc (59) boli na čele prieskumov verejnej mienky pred hlasovaním poznačeným hlbokými rozpormi ohľadom vojny v susednej Ukrajine.

Foto: Reuters

Gorkoč podporovaný opozíciou je rovnako proukrajinský ako odchádzajúca prezidentka SR Zuzana Kabutová, ktorá sa o druhý mandát neuchádza.

Pellegrini je súčasťou proruského vládnuceho tábora pod vedením slovenského premiéra Roberta Fica, ktorý spochybňuje suverenitu Ukrajiny a vyzýva na mier s Ruskom.

Hoci je úrad prevažne slávnostný, prezident SR ratifikuje medzinárodné zmluvy, vymenúva najvyšších sudcov a je vrchným veliteľom ozbrojených síl.

Šéf NATO a 5,4-miliónového členského parlamentu EÚ môžu vetovať zákony prijaté parlamentom.

Korčák, ktorý v prípade zvolenia čelí tvrdému odporu Ficovho tímu, povedal, že pred budúcotýždňovým kolom volieb v sobotu „chce osloviť všetkých voličov“.

„Chcem apelovať na voličov, ktorí nesúhlasia s tým, akým smerom sa táto vláda uberá Slovenskom… vrátane zahraničnej politiky,“ povedal.

„Chcem byť prezidentom, ktorý reprezentuje krajinu doma aj v zahraničí a prijíma nezávislé rozhodnutia bez prijímania príkazov,“ dodal.

Pellegrini označil výsledok za „obrovské víťazstvo“, pričom poukázal na to, že medzi deviatimi prezidentskými kandidátmi si mnohí voliči vybrali nacionalistov.

„Výsledky ukazujú, že väčšina ľudí na Slovensku nechce liberálneho, progresívneho prezidenta,“ povedal.

READ  Tate & Lyle urobí veľkú investíciu do zariadenia na Slovensku

Dodal, že väčšina Slovákov „chce prezidenta, ktorý bude chrániť národné záujmy Slovenska, ktorý nebude zaťahovať Slovensko do vojny, ale bude hovoriť o mieri, ktorý… bude klásť záujmy Slovenska na prvé miesto“.

Bratislavský analytik Pavol Baboš uviedol, že Pellegrini „s najväčšou pravdepodobnosťou bude vystupovať ako spojenec vládnej koalície vedenej Robertom Figom“.

Kabinet, ktorý je v úrade od októbra minulého roka, odmietol poskytnúť vojenskú pomoc Ukrajine, ktorá od februára 2022 bojuje proti ruskej invázii.

Pellegrini v poslednej prezidentskej debate vyzval na „okamžité prímerie a začatie mierových rokovaní“ o Ukrajine.

Veľvyslanec Gorkoc, ktorý zastupoval Slovensko v USA, Nemecku a Švajčiarsku, namiesto toho vyzval Rusko, aby stiahlo svoje sily z Ukrajiny.

„Ruská federácia porušila medzinárodné právo… Nemyslím si, že by sa Ukrajina mala vzdať časti svojho územia, aby dosiahla mier,“ povedal.

Gorčák „bude protiváhou vládnej koalície a… sa pokúsi interne napraviť protidemokratické tendencie vlády,“ povedal Baboš.

Komentáre budú posúdené. Udržujte komentáre relevantné pre článok. Komentáre obsahujúce zneužívanie a obscénnosť, osobné útoky alebo propagácia budú odstránené a používateľovi bude zakázaný prístup. Konečné rozhodnutie bude na rozhodnutí denníka The Taipei Times.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close