Hlavné správy

Slovenské voľby v prezidentských voľbách posilnia premiéra Fica

Slováci v sobotu odhlasujú prezidentské voľby, ktoré by mohli posilniť zovretie premiéra Roberta Fica, ktorý sa usiluje o väčšiu kontrolu nad verejnoprávnymi médiami, laxné protikorupčné zákony a hlasný odpor k podpore EÚ pre Ukrajinu.

Hlasovanie v prvom kole hlasovania bude otvorené od 7:00 (06:00 GMT) do 22:00 (21:00 GMT). Ak tento víkend nikto nezíska väčšinu, kolo medzi dvoma najvyššími kandidátmi sa uskutoční 6. apríla.

Figov spojenec Peter Pellegrini (48) je na čele pretekov, aby nahradil Figovu zarytú protikandidátku Južanu Čaputovú (50), hoci o nový mandát nežiada.

Fico sa vrátil k moci vo vlaňajších septembrových voľbách a získal si voličov prísľubmi ukončiť vojenskú pomoc Ukrajine v boji proti ruskej agresii, pokračovať vo výdavkoch na pomoc ľuďom zasiahnutým rastúcimi cenami a ukončiť chaotickú vládu, ktorú zažila predchádzajúca opozícia. Led manažment.

Pellegrini, bývalý premiér a člen Ficovej ľavicovej vládnej strany SMER a teraz šéf mladšieho koaličného partnera HLAS, dúfa, že tento úspech zopakuje.

Na kandidátke čelí Ivanovi Gorkočovi (59), bývalému ministrovi zahraničných vecí pro EÚ, ktorý chce zabrániť vláde v prevzatí predsedníctva.

Hoci slovenskí prezidenti nevykonávajú veľa výkonných právomocí, majú úlohu pri menovaní do vládnych a iných úradov a môžu formovať verejnú diskusiu, ako to často robila liberálka Kaputová.

Voliči v minulosti často odmietali pridelenie vládnych a prezidentských úradov vládnym stranám. Kaputová vyhrala posledné prezidentské voľby v roku 2019 a zviezla sa na protikorupčnej vlne namierenej proti Ficovej vtedajšej vládnej strane.

Fico, štvorfunkčný premiér, rýchlo zmenil slovenskú politiku, ukončil štátne vojenské dodávky na Ukrajinu – a zároveň umožnil obchodné dodávky – a viedol rozhovory s Moskvou napriek želaniu EÚ izolovať ruský režim.

Rovnako ako Figo, aj Pellegrini povedal, že konflikt na Ukrajine nemá vojenské riešenie a podporuje mierové rozhovory medzi Kyjevom a Moskvou, ktoré Gorkok, podobne ako iní kritici, nazýva kapituláciou, keď sú časti Ukrajiny okupované.

READ  Minister kultúry SR zamietol návrh na vyslovenie nedôvery pre nedostatok podpisov

Ficova koaličná vláda priniesla zmeny v trestnom práve, ktoré podľa kritikov oslabia boj proti korupcii. Kabutová ako prezidentka napadla zmeny na Ústavnom súde.

Vláda tento týždeň zatvorila aj oddelenie špeciálnej prokuratúry, čo ľutuje Európska komisia.

Vláda teraz plánuje zmeny, ktoré jej poskytnú väčšiu kontrolu nad verejnoprávnou RTVS, čo vyvoláva obavy mediálnych skupín a právnikov. Gorgak kritizoval vládny tlak na získanie väčšej moci. Reuters

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close