Technológie

Slovenskí lekári využívajú pri operovaní detí unikátnu technológiu

Chirurgovia používajú Cor-Tex v prípadoch, keď deti trpia ochorením aortálnej chlopne.

Zdravotnícke pomôcky Cor-Tex používajú pri operácii srdca len slovenskí detskí kardiológovia. Ide o moderný materiál, odolný voči infekcii a znehodnoteniu, informoval TASR Newswire.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Cor-Tex medicínsky produkt sa používa na rekonštrukciu srdcového tkaniva v prípadoch, keď deti trpia ochorením aortálnej chlopne. Táto metóda sa používa od roku 2012 a takto bolo operovaných už 30 detí. Najmladší pacient mal dva roky.

„Slováci sú inšpiráciou v zahraničí,“ uviedol pre TASR vedúci lekár Kliniky srdcovo-cievnej chirurgie Detského kardiocentra v Bratislave Matej Nosáľ.


čítaj viac: Slovenskí neurológovia sú citovaní v prestížnych zahraničných časopisoch Čítaj viac

Detskí kardiochirurgovia na Slovensku sú jediní lekári, ktorí používajú Cor-Tex pri oprave aortálnej chlopne, povedal Nosáľ pre The Slovak Spectator.

Existujú predchádzajúce správy o použití tohto materiálu v hrudnej chirurgii pre pľúcne chlopne v krajinách ako Japonsko, USA a Kanada, ale rozdiel je v tom, že chlopňa nie je vysoko filtrovaná a pacienti môžu nejaký čas žiť bez nej. pridal.

„Aortálna chlopňa je pod vysokým tlakom, jej nároky sú veľké a pracujeme s 3- až 4-krát väčším tlakom,“ povedal Noss.

Membrána Cor-Tex, ktorú používajú, je tenká 0,1 milimetra a jej použitie v srdci je off-label, dodal chirurg.

Slovenskí chirurgovia sa teraz snažia svoje výsledky medializovať, no odborníci mimo Slovenska si túto metódu osvojili pomaly.

„Keďže Core-Tex je taký tenký materiál, tak si naň netrúfajú,“ povedal Nosáľ, citovala TASR.

READ  Millipol Katar drží rekordnú zmluvu za 163 miliónov dolárov - Dauha News

Nenechal sa však odradiť a povedal, že ich výsledky sú dobré. Už ich zverejnili v indexovom kardiologickom časopise a slovenskí lekári tvrdia, že mladí pacienti môžu s látkou žiť päť až osem rokov. S pribúdajúcim vekom majú kardiológovia širšiu škálu možností, keď je potrebná výmena aortálnej chlopne.

Dr deti Kardiochirurgické oddelenie v Bratislave vykoná ročne okolo 300 operácií, z toho 70 pre vrodené srdcové chyby. Chirurgická intervencia je možná pri všetkých typoch týchto ochorení a je k dispozícii veľké množstvo nových metód a technológií, povedal Nosáľ.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close