Slovensko a Maďarsko sa kvalifikujú na Euro 2024 – Xinhua

Slovenský futbalista Lukas Haraslin oslavuje skórovanie počas kvalifikačného zápasu J-skupiny ME 2024 proti Islandu 16. novembra 2023. (Foto s láskavým dovolením UEFA)

Slovensko a Maďarsko si zarezervovali svoje miesta na Euro 2024 spolu s ďalšími ôsmimi tímami.

Paríž, nov. 17 (Sin-chua) – Slovensko a Maďarsko sa stali poslednými dvoma tímami, ktoré sa kvalifikovali na Euro 2024, pričom tento míľnik dosiahli vo štvrtok.

Slovensko sa odrazilo od gólu a v skupine J zdolalo Island 4:2. Medzitým si Maďarsko zabezpečilo svoje miesto po tom, čo Alex Petkov strelil neskorý vlastný gól a zvýšil na 2:0 bez zápasu. Skupina G sa proti Bulharsku skončila nerozhodne.

Víťazstvá si pripísali aj Španielsko a Portugalsko, ktoré si už postupovali do finále.

Po tom, čo Portugalsko čelilo výzvam proti Lichtenštajnsku v prvom polčase, veterán Cristiano Ronaldo prelomil patovú situáciu strelou ľavou nohou v prvej minúte druhého polčasu. Gól zvýšil jeho vedenie ako najlepší strelec v medzinárodnom futbale so 128 gólmi v 204 zápasoch. Joao Cancelo strelil nádherný uhlový gól v 57. minúte, keď Portugalsko vyhralo 2:0.

Španiel Lamin Yamal (L) oslavuje svoj gól so spoluhráčom Kavim počas kvalifikačného zápasu skupiny A UEFA Euro 2024 proti Cypru a Španielsku v Limassole na Cypre 16. novembra 2023. (Foto: George Cristoboro/Xinhua)

V skupine A sa Španielsko priblížilo k prvej priečke výhrou 3:1 nad Cyprom. Teraz majú náskok dvoch bodov pred druhým Škótskom, ktoré vo štvrtok remizovalo s Gruzínskom 2:2.

Už v piatej minúte skóroval za Španielsko 16-ročný Lamin Yamal, po ktorom viedol v 22. minúte Michael Oyerzabal. Útočník Realu Madrid Joselu zavŕšil skóre o šesť minút neskôr zakončením z prvého dotyku z rohu.