Hlavné správy

Slovensko dostane z Nemecka dva systémy protivzdušnej obrany MANTIS

Sú tam Ozbrojené sily SR Prijaté Dva systémy protivzdušnej obrany MANTIS z Nemecka posilnia pozemnú obranu hraníc na slávnostnom ceremoniáli v Nitre na juhozápade Slovenska.

Systémy za 110 miliónov eur (116 miliónov USD), ktoré sú súčasťou iniciatívy protivzdušnej obrany SysFla nemeckého letectva, boli odovzdané Bratislave „zadarmo“, aby pomohli krajine brániť jej východnú hranicu s Ukrajinou.

Na obsluhu a údržbu MANTIS je vyškolených viac ako 100 slovenských obslužných pracovníkov, každý vybavený šiestimi automatickými zbraňovými stanicami, dvomi senzorovými jednotkami a veliteľským stanovišťom.

Balík nemeckého obranného systému zahŕňa aj päť 100-kilometrových (62 míľ) prehľadových radarov.

Nemecko sľubuje bezpečnosť

Systémy MANTIS sa v súčasnosti nachádzajú v 11. letke Vzdušných síl OS SR v Nidre, kde sú naprogramované na ochranu kritickej národnej infraštruktúry vo východnom regióne krajiny a zostreľovanie rakiet na blízko.

„Dohoda o získaní týchto moderných systémov je ocenením našej jasnej podpory Ukrajine a zodpovedným krokom aliancie,“ povedal slovenský minister obrany. Jaroslav Nát uviedol vo februári vo vyhlásení.

Nemecko pomohlo rôznym krajinám uprostred rusko-ukrajinskej vojny. V septembri krajina prisľúbila Ukrajine vojenskú pomoc vo výške 400 miliónov eur (428 miliónov dolárov).

READ  Zrušené výbery na cestu počas epidémií: Komisia sa rozhodla nominovať SLOVENSKO na súd - Európska žaloba - Kritické správy a informácie o európskej politike, ekonomike, zahraničných veciach, obchode a technológiách

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close