Hlavné správy

Foto Rozprávanie | U denne

Fotografie s láskavým dovolením Johna Coxa a Tatiany Petrovej

Pre Johna Coxa, docenta umenia a dizajnu na University of Delaware, je fotografia univerzálnym jazykom schopným vytvárať spoločenskú zmenu a uzdravenie.

Coxová sa nedávno vrátila z Banskej Bystrice na Slovensku, kde tri týždne ako Fulbrightova špecialistka viedla workshopy pre ukrajinských utečencov, členov rómskych komunít a iné vysídlené obyvateľstvo, ktoré im umožnilo rozprávať svoje príbehy prostredníctvom fotografie.

Projekt „Visits: What’s Behind, What’s Behind“ je výsledkom spolupráce Anny Sladinskej, profesorky na Univerzite Madge Bell v Banskej Bystrici, a absolventa UT Andyho Balea, lektora fotografie na Dickinson College v Pensylvánii. Sladinska, Bale a Cox uskutočnili workshopy s fotohlasom, ktoré podnietili účastníkov, aby urobili fotografie súvisiace s ich zážitkami.

Technika výskumu fotohlasu je podobná ako pri písaní riadku. Položenie otázok účastníkom, na ktoré odpovedali ich fotografovaním, umožnilo výskumníkom zbierať údaje iným spôsobom ako pri rozhovoroch a poskytlo účastníkom priestor na preskúmanie vlastných emocionálnych reakcií a problémov. vyvoláva také otázky ako Aké to bolo opustiť rodnú krajinu? Ako ste sa cítili, keď ste sem prvýkrát prišli? Čo si po sebe zanechal? A Akým výzvam ste čelili?

„Pre mnohé ženy je odpoveďou na spúšťače: ‚Chcem sa cítiť bezpečne. Keď ukladám svoje deti večer do postele, chcem sa uistiť, že sú ráno nažive‘,“ povedala Coxová a dodala, že medzi účastníkmi boli ženy a deti, keďže mnohí muži boli na Ukrajine slúžiť na Ukrajine. Nemôže opustiť armádu alebo krajinu.

Zatiaľ čo niektorí utečenci povedali, že sa cítia šťastní, že sú na Slovensku, iní sa cítili vinní za to, že tu nechali svojich blízkych. Väčšina sa zamerala len na bezpečnosť.

READ  Dedičstvo sily a vytrvalosti – príde

„Zasiahlo ma to, neviem, čo prinesie tvoja budúcnosť,“ povedal Cox. „Táto neistota sa odráža na fotografiách.“

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close