Ekonomika

Slovensko HDP Q1 2024 – Focus Economics

Slovensko: Rast HDP dosiahol v prvom štvrťroku najvyššie tempo za dva roky

Druhá správa národných účtov potvrdila, že ekonomika v prvom štvrťroku vzrástla a medziročne vzrástla o 2,7 % (4. štvrťrok 2023: +2,2 % medziročne). Údaje naznačovali najrýchlejší rast od prvého štvrťroka 2022 a zostali silné v eurozóne.

Na sezónne upravenej štvrťročnej báze sa hospodársky rast v prvom štvrťroku zrýchlil na 0,7 % v porovnaní s 0,6 % v predchádzajúcom štvrťroku, čo naznačuje výrazné zrýchlenie po 2. štvrťroku 2023. Výsledok bol nižší ako pôvodný odhad 0,9 %. .

V domácom prostredí ročné maximum odrážalo oživenie súkromných výdavkov, ktoré v prvom štvrťroku medziročne vzrástli o 3,6 % (4. štvrťrok 2023: -3,0 % medziročne) a predstavovali najlepšie hodnoty od 4. štvrťroka 2022. Za tri mesiace do marca sa inflácia znížila na polovicu. , podporujúce rozpočty domácností. Okrem toho verejné výdavky dosiahli v prvom štvrťroku trojročné maximum 6,5 %, v porovnaní s 1,7 % v štvrtom štvrťroku. Rast fixných investícií sa v 1. štvrťroku spomalil na 1,7 % (4. štvrťrok 2023: +13,1 % medziročne), čo predstavuje najhorší výsledok od 2. štvrťroka 2022.

Na externom fronte sa vývoz tovarov a služieb odrazil, keď v prvom štvrťroku zaznamenal medziročný nárast o 1,8 %, čo je viac ako pokles vo štvrtom štvrťroku o 1,3 %. Okrem toho dovoz tovarov a služieb opäť vzrástol, v 1. štvrťroku vzrástol o 2,9 % (4. štvrťrok 2023: -6,1 % medziročne) a predstavuje najlepšie čítanie od 4. štvrťroka 2022. V dôsledku toho sa čistý obchod pridal k celkovému rastu v januári až marci.

Náš tím očakáva, že ekonomika v druhom štvrťroku stratí tempo. Náš konsenzus je, že rast sa v roku 2024 celkovo zrýchli od roku 2023, bližšie k priemeru za predchádzajúce desaťročie, ktorý bol 2,4 %. Uvoľnenie cenových tlakov, rast nominálnych miezd a uvoľnenie menovej politiky by mali viesť k oživeniu súkromných výdavkov. To by spolu s oživujúcim sa exportom a silným rastom verejných výdavkov malo v tomto roku podporiť ekonomiku.

READ  Maďarsko, susedia sa obracajú na tlač EK o ukrajinskej obilnej povodni

Marian Kossis, analytik Erste Bank, uviedol:

„Slovenská ekonomika vstúpila do nového roka s pomerne silnou dynamikou. Po celoročnom poklese spotreby domácností sa zdá, že dochádza k oživeniu tejto najdôležitejšej zložky výkonnosti ekonomiky. Tento rok by navyše mali pokračovať pozitívne impulzy z európskych V druhej polovici roka Oživenie zahraničného obchodu pôjde ruka v ruke so zvýšenou aktivitou v najvýznamnejších obchodných ekonomikách, ktoré očakávame, najmä v Nemecku.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close