Ekonomika

Slovensko HDP Q1 2024 – Focus Economics

Slovensko: Ekonomický rast dosiahol v prvom štvrťroku dvojročné maximum

Slovenská ekonomika podľa predbežných odhadov za tri mesiace do marca nabrala tempo a medziročne rástla najvyšším tempom za posledné dva roky na úrovni 2,7 %. Nárast o 2,1 % v 4. štvrťroku 2023 a prekonal očakávania trhu.

Na sezónne upravenej štvrťročnej báze vzrástla ekonomická aktivita v 1. štvrťroku o 0,9 % (4. štvrťrok 2023: 0,5 % medziročne), čo je najprudší nárast od 2. štvrťroka 2021.

Medziročný nárast Slovenska podľa Štatistického úradu vo veľkej miere odrážal zlepšenie súkromnej spotreby a verejných výdavkov; Prvý z nich bol podporovaný rastúcou ekonomickou náladou, nízkou mierou nezamestnanosti a klesajúcou infláciou.

Všetky podrobnosti budú zverejnené 6. júna.

Naši panelisti očakávajú, že rast sa v druhom štvrťroku spomalí, ale v nasledujúcich štvrťrokoch sa zvýši. Celkovo by sa v roku 2024 mala ekonomika od roku 2023 zrýchliť, no spomaliť na priemer predchádzajúcej dekády 2,4 %. Oživenie exportu a súkromných a verejných výdavkov viac než schladí stabilný rast investícií.

Výskumníci EIU sa vyjadrili:

„Bytový sektor bude hlavným ťahúňom rastu v roku 2024. Pomalšia inflácia vedie k pozitívnemu rastu reálnych miezd a zatiaľ čo maloobchodné tržby vykazujú mierne známky zlepšenia, očakáva sa oživenie úspor domácností, čo podporí spotrebu. Neskôr v roku Pokračujúca slabosť v priemysle Znížiť rozsah hospodárskeho oživenia.

Matej Horňák z Erste Bank dodal:

„Slovenská ekonomika vstúpila do nového roka s pomerne silnou dynamikou. Zdá sa, že po celoročnom poklese spotreby domácností dochádza k oživeniu tejto najdôležitejšej zložky výkonnosti ekonomiky. Tento rok by navyše mali pokračovať pozitívne impulzy zo strany Európske fondy, najmä plán ozdravenia V druhej polovici roka Oživenie zahraničného obchodu pôjde ruka v ruke so zvýšenou aktivitou v najvýznamnejších obchodných ekonomikách, ktoré očakávame, najmä v Nemecku.

READ  Prečo sa predpokladá, že európske hospodárstvo bude v recesii?

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close