Ekonomika

Eurokomisár žiada prísnejšie úverové pravidlá Novinky | D.W.

Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn v sobotu vyzval zadĺžené krajiny EÚ, aby sa chopili nového dlhu kvôli epidémii COVID-19.

Prezidentka Európskej centrálnej banky Christine Lagardeová uviedla, že jej komentáre prišli len pár dní po tom, ako sa eurozóna „rozpadá“.

V komentároch zverejnených nemeckými novinami SvetHan vyzval na reformu dohody o stabilite a rozvoji tábora, čo naznačuje, že pravidlá už nefungujú.

Čo je Dohoda o stabilite a rozvoji EÚ?

Dohoda o stabilite a rozvoji bola podpísaná v roku 1997 s cieľom posilniť rozpočtové pravidlá stanovené v Maastrichtskej zmluve z roku 1992.

Krajiny EÚ musia zabezpečiť, aby ich celkový dlh nepresiahol v danom roku 60% HDP. Štáty by mali mať iba rozpočtový deficit v maximálnej výške 3% HDP.

Dohoda sa však ukázala ako neúčinná voči hlavným krajinám EÚ, ako sú Francúzsko a Nemecko, ktoré už roky trpia „nadmernými“ deficitmi, hoci Nemecko je v medziach roku 2018.

Aktuálny pomer dlhu Francúzska k HDP je 119% a Nemecka 54%.

Eurokomisár pre rozpočet Johannes Hahn

Aké sú Hanove plány?

Han si želá, aby tieto krajiny EÚ boli epidémiou tvrdo zasiahnuté bez prísnych obmedzení poskytovateľov pôžičiek podľa súčasných pravidiel.

Napríklad Grécko s dlhom 205% HDP alebo Taliansko so 155% je nepravdepodobné, že v strednodobom horizonte dosiahne súčasný cieľ 60%.

„Ciele menovej politiky pre tieto krajiny musia byť realistické,“ uviedol komisár. Namiesto prísneho pravidla by každá vláda EÚ mala mať osobný a dosiahnuteľný cieľ znížiť svoj dlh.

Han uviedol, že slabšie krajiny eurozóny potrebujú väčšie investície vlád, kým vyšší ekonomický rast môže vyvolať daňové príjmy, ktoré pomôžu znížiť dlhovú záťaž.

V rámci reforiem však zdôraznil, že krajiny musia ešte urobiť „štrukturálne zmeny“ vo verejných výdavkoch.

READ  India tvrdí, že za obsah by mali byť zodpovedné weby na streamovanie videa, Telecom News, ED Telecom

Han uviedol, že konzultácie o reforme dohody sa začnú na jeseň.

Uplatnili sa záchranné fondy EÚ

V piatok Brusel uviedol, že iba deväť z 27 krajín EÚ predložilo svoje národné plány na otvorenie miliárd eur vo forme grantov a pôžičiek na vymáhanie.

Francúzsko, Grécko, Portugalsko, Slovensko, Nemecko, Dánsko, Španielsko, Lotyšsko a Luxembursko sa pripoja k ďalším štátom v nasledujúcich týždňoch, uviedla Európska komisia.

Európska únia v minulom roku pripravila ozdravný balíček vo výške 750 miliárd dolárov (907 miliárd dolárov) na stimuláciu ekonomiky morom postihnutej ekonomiky.

Za určitých podmienok musia krajiny predložiť plány, na čo chcú peniaze použiť.

Krajiny EÚ musia vynaložiť najmenej 37% pridelených prostriedkov na environmentálne účely a 20% na digitalizáciu.

Podľa zložitého vzorca majú Taliansko a Španielsko v úmysle získať viac peňazí z programu EÚ, pretože ich ekonomiky budú najviac zasiahnuté do roku 2020.

mm / rc (dpa, Reuters)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close