Ekonomika

Slovensko je zavalené investičným dlhom vo výške 40 miliárd eur

hospodárstva

Slovensko v súčasnosti stagnuje a jedným z dôvodov je, že investuje príliš málo, povedala v utorok na tlačovej konferencii podpredsedníčka vlády pre obnovu Livia Vašáková.

Vašáková: Slovensko stagnuje pre investičný dlh 40 miliárd eur
Lívia Vašáková, podpredsedníčka vlády pre ozdravný program (Foto TASR)

BRATISLAVA 26. septembra (DASR) – Slovensko v súčasnosti stagnuje a je to spôsobené tým, že málo investuje, povedala na utorkovej tlačovej konferencii podpredsedníčka vlády pre ozdravný program Livia Vašáková. Čerpanie eurofondov.
„Máme obrovský investičný dlh, minimálne 40 miliárd eur. Vidíme to na stave železníc, ciest, nezrekonštruovaných budov a verejných komplexov,“ povedala Vašáková s tým, že Slovensko investuje menej ako ostatná Vyšehradská štvorka. Krajiny (Česká republika, Poľsko a Maďarsko) .
Dočasný premiér Lutovid Ódor povedal, že by sa mali stiahnuť peniaze z predchádzajúceho programového obdobia, malo by sa začať ďalšie programové obdobie a mali by byť splnené míľniky plánu obnovy.
Parfum a Vašáková sa zhodujú, že Slovensko málo investuje do vlastných zdrojov a zároveň neinvestuje do národných priorít. Peniaze EÚ by podľa Wasakovej mali slúžiť len ako nástroj na realizáciu vlastných plánov. „Začíname to neskoro čerpať, máme málo času na to, aby sme projekty dokončili kvalitne. Potom hľadáme možnosti, ako ich využiť, aby sme neprišli o eurofondy,“ dodal.
Neskôr predstavil desať pravidiel pre lepšie čerpanie eurofondov, podľa ktorých by sa mala pripraviť a schváliť dlhodobá stratégia rozvoja Slovenska do roku 2050 a vytvoriť prostriedky na predprojektovú prípravu v hodnote minimálne 50 miliónov eur. . Ročne.
Taktiež by mal byť vytvorený záväzný a predvídateľný harmonogram vyhlasovania výziev, zrýchlenie a skvalitnenie hodnotenia žiadostí, posilnenie funkcie preventívneho auditu a skvalitnenie prípravnej fázy verejného obstarávania.
„Monitorovanie čerpania eurofondov by malo pokračovať na úrovni štátu a kontroly by sa mali zamerať len na výdavky na rizikové projekty. Dôležité je zlepšiť komunikáciu ohľadom výziev a zabezpečiť elektronizáciu procesov,“ povedala Vašáková. .

READ  Škoda chce postaviť elektromobil menší ako Fabia. Naznačil to nový šéf značky

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close