Hlavné správy

Slovensko kritiku EÚ za zatvorenie protištepového oddelenia odmieta

Slovensko v piatok odmietlo kritiku Európskej komisie za zatvorenie špeciálnej prokuratúry zameranej na boj proti korupcii s tým, že tento krok neporušuje právo EÚ a že takéto vyšetrovanie bude pokračovať.

Správna komisia Európskej únie vo štvrtok uviedla, že ľutuje krok Slovenska, ktorý podľa kritikov poškodí demokraciu v bývalej komunistickej krajine s 5,5 miliónmi obyvateľov.

Ukončenie útvaru špeciálnej prokuratúry USP po dvoch desaťročiach práce je kľúčovým sľubom novej vlády premiéra Roberta Fica, ktorý svoju stranu obvinil zo zaujatosti a porušovania ľudských práv.

„To (uzavretie) zjavne nie je v rozpore s právom EÚ,“ uviedlo ministerstvo spravodlivosti vo vyhlásení.

Poslanci schválili zatvorenie úradu v rýchlom konaní, ktoré vyvolalo obavy EÚ a ostrú kritiku zo strany opozície a prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá napadla zmeny zákona o trestoch a premlčaní na Ústavnom súde.

Proti postupu vlády protestovali desaťtisíce Slovákov.

Komisia vo štvrtok uviedla, že posudzuje dôsledky zatvorenia vyšetrovacieho úradu a „neváha prijať opatrenia na zabezpečenie rešpektovania práva EÚ a ochrany finančných záujmov EÚ“.

Ministerstvo spravodlivosti uviedlo, že prípady, ktoré úrad rieši, budú odovzdané iným orgánom prokuratúry a schválený zákon poskytuje dostatočné záruky, že vyšetrovanie nebude ohrozené.

Ministerstvo uviedlo, že konzultácie s komisiou prebiehajú a pochybnosti o zmenách sú neopodstatnené.

Vláda minulý týždeň spustila plánovanú prestavbu verejnoprávnej RTVS v snahe dostať ju pod priamu štátnu kontrolu, čím vyvolala obavy médií EÚ o demokraciu a slobodu prejavu. Reuters

READ  Futbal: Fahey a Payne sú pripravení na kvalifikáciu majstrovstiev sveta proti Fínsku a Slovensku

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close