Hlavné správy

Slovensko mešká platby farmárom, EÚ nemôže zasiahnuť – Euractive

Slovenská vláda odložila vydávanie farmárskych dotácií EÚ, známych ako priame platby, oprávneným farmárom, ktorým hrozí, že ich nedostanú, napriek tomu, že sa pridala k najväčším protestom farmárov v histórii krajiny, keďže Európska komisia potvrdila, že situácia sa jej vymkla z rúk.

A Bezprecedentný krokSlovenská poľnohospodárska platobná agentúra (PPA) doteraz vyplatila necelú tretinu z 336 miliónov eur z poľnohospodárskych dotácií EÚ, o ktoré môžu pracujúci farmári každoročne žiadať, a do konca júna má vyplatiť ročný balík dotácií.

Európska komisia, ktorá si je vedomá situácie, rovnako ako všetky ostatné členské štáty, je v kontakte s národnými úradmi, aby „radila a vymieňala si najlepšie postupy“, povedal pre Euractive Slovensko hovorca Európskej komisie Olof Gil.

Komisia však dala jasne najavo, že nemôže pomôcť slovenským farmárom získať peniaze, na ktoré majú nárok. Gill vysvetľuje: „Krajiny EÚ sú zodpovedné za nastavenie systému riadenia a kontroly platieb, ktoré sú v súlade s nariadeniami EÚ.“

„Musia zabezpečiť, aby systém fungoval efektívne. Platby slovenským farmárom vrátane priamych platieb sú v gescii PPA,“ dodal.

Komisia tiež potvrdila, že Slovensko nestihlo peniaze minúť.

„Platobná agentúra sa zaviazala k 100 % priamych platieb do 30. júna 2024 a je zodpovedná za dosiahnutie tohto cieľa,“ dodal.

Priame platby ešte nikdy neboli takto neskoro a nikto doteraz slovenským farmárom nevysvetlil dôvody. Ministerstvo pôdohospodárstva ani PPA na otázky Euractiv Slovensko či iných médií nereagovali.

Mnohé farmy sú však pre neplatenie zadlžené bankám, predávajú svoje nehnuteľnosti a nemajú peniaze na výplaty, čo šéf Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej federácie (SPPK) Emil Macho označil za „katastrofu“. .

Macho varoval: „Od súčasnej vlády budeme žiadať finančnú kompenzáciu nákladov spojených s financovaním meškajúcich priamych platieb.“

Podobne ako iné krajiny, aj slovenskí farmári organizovali v posledných týždňoch masové protesty.

READ  Ciele privítal Liam Kirk, ale prvenstvo je víťazstvo na majstrovstvách sveta GB

SPPK spočiatku obviňovala z problémov, ktorým čelia farmári, vrátane priamych platieb, „zelený fanatizmus“ EÚ a nakoniec svoju nevôľu nasmerovala na vládu krajiny.

(Maroš Koreň, Natália Silenská | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s Euractivom

Prihláste sa na odber nášho bulletinu EU Elections Decoded

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close