Hlavné správy

Slovensko nasleduje Poľsko v prísľube vyslať na Ukrajinu lietadlá

Slovenská vláda v piatok oznámila, že deň po podobnom vyhlásení poľského prezidenta vyšle na Ukrajinu 13 bojových lietadiel sovietskej konštrukcie, čo znamená významný posun v zvyšovaní dodávok zbraní do Kyjeva od spojencov z NATO.

Slovensko, ktoré hraničí s Ukrajinou a Poľskom, pred niekoľkými mesiacmi tvrdilo, že je pripravené vyslať na Ukrajinu stíhačky MIG-29. „Sľuby treba plniť,“ povedal predseda slovenskej vlády Eduard Heger. Napísal na Twitteri. Čas žiadneho doručenia neuviedol.

Táto správa prišla deň po tom, čo poľský prezident prekvapivo oznámil, že v priebehu niekoľkých dní pošle na Ukrajinu štyri lietadlá MIG-29, pričom tento krok mal podľa všetkého otvoriť dvere vyspelým stíhačkám od spojencov NATO. Ide o prvé vojnové lietadlo, ktoré krajina NATO vyslala na Ukrajinu, odkedy Rusko minulý rok spustilo rozsiahlu inváziu.

Kremeľ v piatok porušil poľský prísľub MIG-29 s tým, že lietadlá neovplyvnia výsledok vojny, pričom často opakoval, že by spôsobili len ďalšie problémy obyvateľom Ukrajiny.

„Všetko toto vybavenie bude zničené,“ uviedol hovorca Kremľa Dmitrij S. Peskov to povedal novinárom na pravidelnom brífingu. „Zdá sa, že tieto krajiny sa chcú týmto spôsobom zbaviť svojho starého nadbytočného vybavenia.“

Ukrajina a jej východoeurópski spojenci presadzujú moderné prúdové stíhačky, najmä americké F-16. USA vyjadrili neochotu, aj keď vysokí predstavitelia uviedli, že administratíva sa neskôr nerozhodla ponúknuť im alebo vylúčiť uzavretie dohody, ktorá by umožnila inej krajine poslať ich.

Aspoň zatiaľ si Amerika stála na svojom. Hovorca Bieleho domu John F. Kirby vo štvrtok povedal, že ubezpečenie poľského prezidenta Andrzeja Dudu „nemení náš výpočet týkajúci sa F-16“. Pán. Povedal, že Duda s prezidentom Bidenom o svojom pláne nehovoril.

Bidenova administratíva sa bráni vyslaniu amerických stíhačiek čiastočne preto, že výcvik ukrajinských pilotov na vojenské operácie by trval príliš dlho. Vzhľadom na vzdušnú prevahu Ruska sa to môže stať osudným.

O tom, ako sa určí plán Poľska, je stále veľa otáznikov. Poľsko sa prvýkrát zaviazalo vyslať 28 svojich bojových lietadiel MIG pred rokom a predstavitelia obrany krajiny nedávno uviedli, že stíhačky pošlú len v rámci koalície s inými krajinami.

Vo štvrtok sa p. Duda povedal, že Poľsko presunie štyri stíhačky MIG na Ukrajinu „v najbližších dňoch“. Ukrajinskí piloti sú už vycvičení na lietanie na stíhačkách MIG, takže lety sa dajú rýchlo aktivovať.

Keďže sa očakáva, že Rusko začne jarnú ofenzívu, tlak na poskytnutie sofistikovaných zbraní naberá na intenzite, najmä na bývalých východných okrajoch Európy, ktoré boli obzvlášť hlasité pri odolávaní ruskej agresii.

Ostatné krajiny signalizovali otvorenosť dodávaniu stíhačiek. Minulý mesiac Francúzsko uviedlo, že nevylúčilo vyslanie bojových lietadiel na Ukrajinu, ale prezident Emmanuel Macron stanovil podmienky.

Britský premiér Rishi Sunak minulý mesiac povedal, že vycvičí ukrajinských pilotov, aby lietali na prúdových lietadlách štandardu NATO, a navrhol, že je ochotný lietadlá nakoniec poslať.

Poľsko pred rokom najprv uviedlo, že je ochotné poskytnúť svoje MIG-29 – o počte 28, no nie všetky funkčné – Ukrajine pod podmienkou, že ich Spojené štáty nahradia modernými americkými stíhačkami. Projekt sa nikdy neuskutočnil.

Poľsko je však stále jedným z najväčších darcov ukrajinského vojnového úsilia, ak sa meria veľkosťou jeho ekonomiky. Vo štvrtok sa p. Kirby pochválil Poľsko za to, že „naozaj prekonalo svoju váhu, pokiaľ ide o podporu Ukrajiny“.

Ivan Necheburenko Prispená správa.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close