Slovensko naštvalo USA vo štvrťfinále mužského hokeja na zimných olympijských hrách šokovým víťazstvom v rozstrele.

• Spojené štáty americké vypadli z olympiády po prehre so Slovenskom v rozstrele
  • Jediným korčuliarom v rozstrele bol Peter Cehlárik
  • Porazil sieťového útočníka Straussa Manna po predĺžení, ktoré skončilo nerozhodne 2:2.
  • Američania mali šancu na predĺženie, no Andy Miele nedokázal skórovať
  • Slovensko sa teraz ženie za prvou olympijskou medailou v tomto športe

Slovensko postúpilo v stredu do semifinále ľadového hokeja na hrách v Pekingu víťazstvom nad Spojenými štátmi americkými, čím si vytvorilo šancu na prvú olympijskú medailu v tomto športe.

Po predĺžení, ktoré sa skončilo nerozhodne 2:2, Peter Cehlaric porazil amerického sieťového hráča Straussa Manna a stal sa jediným korčuliarom, ktorý skóroval v rozstrele.

Po góle Cehlarica mali Američania poslednú šancu na predĺženie prestrelky, no kapitán Andy Miele nedokázal prekonať sieťového hráča Patrika Riebera a na lavičke Slovenska prepukli divoké oslavy.

Slovensko porazí USA v rozstrele o postup do semifinále

Slovensko viedlo 2:1 v regulácii o postup do semifinále, kým Rieber nebol stiahnutý za extra úder. Do konca predĺženia zostávalo 46 sekúnd kapitán Marek Hrivik.

Za 10 minút nadstaveného času nikto neskóroval – obe strany poslali do penaltového rozstrelu. Brendan Brison, Sean Farrell, Matt Nice, Nathan Smith a Miele nedokázali skórovať za USA.

Jediným korčuliarom v rozstrele bol Peter Cehlárik.
Potom, čo skóroval Sehlarik, mali USA poslednú šancu na predĺženie rozstrelu, ale kapitán Andy Miele (hore) nedokázal prekonať sieťového hráča Patricka Riebera.

Po Liborovi Hudáčkovi, Michalovi Cajkowskom a Michalovi Krištofovi sa ukázala ako rozdielna slovenská hviezda.

USA šokovalo najviac gólov (16) a najmenej (5) počas skupinových fáz.

Slovensko medzitým vstupuje do play off, keď v posledných troch zápasoch inkasovalo 12 gólov.

Spojené štáty budú z výsledku sklamané, keďže tím mužov po striebre v roku 2010 nezískal na zimných olympijských hrách medailu – prehral s Kanadou o zlato.

Slovensko sa medzitým bude snažiť dosiahnuť pokrok v snahe získať prvú medailu v mužskom ľadovom hokeji na olympijských hrách.

READ  Najhoršia porážka Francúzska za posledných desať rokov

Ich predchádzajúcim najďalej bol zápas o bronz v roku 2010. S Fínskom však prehrali 5:3.

Olympijská história mužov v USA

Mužský olympijský tím v ľadovom hokeji USA získal dve zlaté medaily, osem strieborných medailí a jednu bronzovú medailu.

USA získali striebornú medailu na OH 2010 vo Vancouveri, keď prehrali s Kanadou 3:2 po predĺžení zápasu o zlato.

Mužský hokejový tím Spojených štátov sa v rokoch 1920 až 2022 zúčastnil na 23 zimných olympijských hrách.

USA prehrali s Fínskom v zápase o bronz v roku 2014 PyeongChang je siedmy ročník zimných olympijských hier.