Zábava

Slovensko otvorí Slovenskú akadémiu v Jeruzaleme

Slovensko stále vyjadruje túžbu po dvojštátnom riešení a mieri na Blízkom východe

Námestník izraelského ministra zahraničných vecí Aidan Roll odovzdal vo štvrtok slovenskému veľvyslancovi Igorovi Maukovi súhlasný list, ktorý dáva Slovensku súhlas na otvorenie kultúrnej pobočky v Jeruzaleme.

Podľa Rolleho výmena znamenala míľnik v úsilí Izraela o presadenie medzinárodného uznania Jeruzalema ako hlavného mesta krajiny. V roku 1980 Izrael schválil legislatívu požadujúcu suverenitu nad oblasťou, tento krok neskôr odsúdila Bezpečnostná rada OSN.

Na mesto si robia nároky Izraelci aj Palestínčania.

Slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Gorkoč sa v minulosti vyjadril, že stredoeurópska krajina podporuje obnovenie blízkovýchodného mierového procesu a dvojštátne riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu. Otvorenie slovenskej spoločnosti.

„Je to dôležitý krok v izraelsko-slovenských vzťahoch a ďalší dôležitý krok v medzinárodnom uznaní Jeruzalema ako hlavného mesta Izraela,“ citovala Rollea. Jerusalem Post.

„Slovenská misia bude podporovať kultúrnu, technologickú a ekonomickú spoluprácu v prospech oboch krajín.“

V súčasnosti majú v Jeruzaleme veľvyslanectvá Spojené štáty, Guatemala, Honduras a Kosovo, hoci niekoľko krajín ako Rovníková Guinea a Malawi o to v budúcnosti uvažuje.

READ  Ľudia spájajú slovenskú verejnoprávnu televíziu, aby ju ochránili pred vládnym prevzatím

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close