Hlavné správy

Slovensko podpísalo kontrakt v hodnote 1,37 miliardy dolárov na 152 CV90 v rámci medzivládnej zmluvy

Stockholm & Falls Church, Virginia, 12. decembra 2022—(Business Wire)–V rámci medzivládnej dohody medzi Švédskom a Slovenskou republikou podpísalo Ministerstvo obrany Slovenskej republiky kontrakt v hodnote 1,37 miliardy USD (1,3 miliardy eur) na dodávku 152 bojových vozidiel pechoty (IFV) CV9035. Od BAE Systems. CV90 budú vyrábané a dodávané vo viacerých konfiguráciách v plnej spolupráci so slovenským priemyslom, vrátane ZTS – ŠPECIÁL ako kľúčového priemyselného partnera BAE Systems. Kľúčovú úlohu pri výrobe vozidiel a dlhodobej podpore projektu zohrajú ďalšie slovenské štátne a súkromné ​​spoločnosti.

Táto tlačová správa obsahuje multimédiá. Pozrite si celé vydanie tu: https://www.businesswire.com/news/home/20221211005074/en/

Slovensko podpísalo kontrakt v hodnote 1,37 miliardy dolárov na 152 CV90 od BAE Systems na základe medzivládnej dohody. (Kredit: BAE Systems)

Slovenská armáda dostane novú iteráciu CV9035 s názvom CV90MkIV s najnovšími pokročilými schopnosťami a digitálnou technológiou. Vozidlo kombinuje vylepšenú rýchlosť a manévrovateľnosť na bojisku s vylepšenou elektronickou architektúrou na podporu budúceho vývoja a napĺňanie potrieb vyvíjajúceho sa bojiska.

Slovenské CV90 sú vybavené novou sofistikovanou vežou série D s 35 mm kanónom. Veža CV9035 poskytuje členom posádky vylepšenú ochranu a vylepšený bojový výkon prostredníctvom najnovšej generácie senzorov, umelej inteligencie a softvéru rozšírenej reality, čím ďalej zlepšuje multidoménové možnosti CV9035 na bojisku. Slovenský CV9035 bude obsahovať aj riešenie aktívneho ochranného systému (ABS) „Iron Fist“ od Elbit Systems a integrovanú pokročilú protitankovú riadenú strelu Spike-LR od Rafale Advanced Defense Systems.

Zo 152 vozidiel bude 122 ponúkaných v kategórii bojových vozidiel pechoty. Dvanásť IFV bude zabudovaných do novej štruktúry pre protimateriálové zbrane a čatu granátometov. Zostávajúce vozidlá zahŕňajú velenie a riadenie, prieskum a ženijné a záchranné typy zamerané na poskytovanie špeciálnej bojovej logistickej podpory. Zmluva zahŕňa aj výcvikové a vzdelávacie systémy a taktické simulátory.

READ  Ruskí agenti pôsobili aj na Slovensku. Vylúčenie Moskvu sťaží

„Som nadšený z ďalšieho veľkého modernizačného projektu pre naše pozemné sily. Týmito vozidlami plníme náš záväzok spred niekoľkých rokov vytvoriť ťažkú ​​mechanizovanú brigádu. Teším sa na úzku spoluprácu s našimi partnermi, ktorí už využívajú švédske vozidlá “ uviedol minister obrany Jaroslav Knag.

„Švédsky IFV CV90 spĺňa kritériá OS SR. Dnes sme zlepšili spoluprácu nielen medzi našimi ozbrojenými silami, ale aj medzi našimi krajinami. Som rád, že modernizácia OS SR rýchlo napreduje. V r. za posledné dva roky dosiahlo tempo modernizácie našej armády úroveň, akú sme za posledné desaťročia nevideli,“ uviedla ministerka obrany Marion Major.

„Spolupráca medzi Švédskom a Slovenskom ešte viac posilní vzťah medzi krajinami. CV90 je už desaťročia chrbticou švédskych ozbrojených síl,“ uviedol minister obrany Švédska Paul Johnson. „Švédsko sa teraz teší na to, že podporí Slovensko pri predstavení CV90, popredného bojového vozidla pechoty, ako kľúčovej spôsobilosti aj pre slovenskú armádu.“

„Zaviazali sme sa poskytnúť bojové vozidlo pechoty, ktoré bude spĺňať potreby slovenskej armády teraz aj v budúcnosti,“ povedala Tammy Gustafsson-Rask, výkonná riaditeľka spoločnosti BAE Systems Haaglunds vo Švédsku, ktorá navrhuje a vyrába CV90.

„Je to dôležitý moment vo vzťahoch našich krajín a sme hrdí na to, že môžeme byť jeho súčasťou spolu s našimi slovenskými priemyselnými partnermi. Tešíme sa na spoluprácu so Slovenskom a vypracovanie plánu dodania týchto vozidiel s osvedčeným prístupom priemyselnej spolupráce.“ ,“ dodala Gustafsson-Rask.

Táto dohoda poskytne slovenskému priemyslu významnú príležitosť investovať do svojich schopností a schopností na niekoľko rokov. Strategická spolupráca s lokálnymi dodávateľmi im umožňuje hrať dôležitú úlohu počas celého výrobného a životného cyklu CV9035 a všetkých jeho variantov.

Slovenská republika vstupuje do Klubu užívateľov CV90 ako 8. člen. Organizáciu v súčasnosti tvorí sedem krajín, z ktorých štyri sú členmi NATO: Dánsko, Estónsko, Fínsko, Nórsko, Švédsko, Švajčiarsko a Holandsko.

READ  Verdikt o Assangeovom vydaní do USA padne 4. januára

Pozrite si pôvodnú verziu na businesswire.com: https://www.businesswire.com/news/home/20221211005074/en/

kontakty

Pre viac informácií:
Ola Thoren, BAE Systems Haaglands
Mobil: +46 (0)7825 948274
[email protected]

www.baesystems.com/US
@BAESystemsInc

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close