Hlavné správy

Slovensko: Pokusy obmedziť prístup k interrupciám treba odmietnuť

© Dorota Holubová

Pred dnešným hlasovaním parlamentu o návrhu zákona, ktorý by na Slovensku výrazne obmedzil prístup k interrupciám, povedal riaditeľ Amnesty Slovensko Rado Sloboda:

Zavedenie bezdôvodných a škodlivých obmedzení umelého prerušenia tehotenstva by ohrozilo zdravie a životy žien, dievčat a tehotných žien a porušilo by ich ľudské práva.

„Obmedzením práva rozhodovať o tom, čo sa deje v tele človeka, pláva Slovensko proti prúdu zmien, keďže za posledných 25 rokov viac ako 50 krajín zmenilo svoje zákony, aby umožnili väčší prístup k interrupciám.

„Keďže parlament sa už tretí rok po sebe snaží schváliť najtvrdší zákon o potratoch, vyzývame poslancov, aby tento zákon ešte raz jednoznačne odmietli a vyhli sa nebezpečným a diskriminačným pokusom obmedziť sexuálne a reprodukčné práva. Na Slovensku.“

Zákon o potratoch

Pôvodný návrh zákona sa snaží predĺžiť už aj tak komplikovanú povinnú čakaciu dobu zo 48 na 96 hodín, kým žena môže na jej žiadosť pristúpiť k umelému prerušeniu tehotenstva, okrem prípadov, keď je zdravie alebo život ženy v bezprostrednom ohrození. To prinúti ľudí uviesť dôvody interrupcie.

Návrh zákona sa tiež snaží obmedziť životne dôležité informácie založené na dôkazoch, ktoré môžu lekári vo všeobecnosti poskytovať, pokiaľ ide o bezpečnú interrupciu a prístup k legálnym interrupciám, a to zakázaním takzvanej „reklamy“ na umelé prerušenie tehotenstva.

Viac ako 100 nastaveníPoslanci na Slovensku vrátane Amnesty International vyzvali na zamietnutie návrhu zákona.

Hlasovanie sa uskutoční dnes v parlamente Pokračovať bude neskôr navrhovanými zmenami a celkovým hlasovaním o návrhu zákona.

Podľa súčasného zákona sú interrupčné služby legálne do 12. týždňa tehotenstva alebo do konca 24. týždňa zo zdravotných dôvodov. Tí, ktorí stále chcú ísť na interrupciu, čelia na Slovensku množstvu škodlivých prekážok v prístupe k službám, ktoré potrebujú, a návrh zákona pridá ešte viac.

READ  Predpovede, rozpory a ako sa pozerať na európsky šampionát UEFA 2020

Pozrite si najnovšie správy

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close