Hlavné správy

Slovensko: Poznamenáva zabitie novinára Jána Kuciaka v Bratislave

V dňoch 20. a 21. februára 2023 uskutoční delegácia medzinárodných organizácií pre slobodu médií spoločnú misiu do Bratislavy pri príležitosti päťročného výročia vraždy slovenského investigatívneho novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kužnírovej.

Účel práce je dvojaký. Po prvé, cieľom je zúčastniť sa na udalostiach výročia a vyjadriť solidaritu s rodinami a slovenskou novinárskou obcou, keďže obnovenie procesu s údajným útekom na Špeciálnom trestnom súde dospelo do záverečnej fázy.

Po druhé, päť rokov po atentáte je naším cieľom posúdiť ochranu novinárov a právny rámec ich práce, pochopiť výzvy, ktorým čelí nezávislá žurnalistika v súkromných aj verejnoprávnych médiách, a naladiť sa na celkovú slobodu tlače v krajine.

Hlavná otázka, na ktorú sa delegácia snaží odpovedať, znie: päť rokov po zabití sa v slovenskej politike, práve, presadzovaní práva, v mediálnom sektore a spoločnosti urobili také zmeny, ktoré sú dostatočne systematické na to, aby sa zabitie novinára už neopakovalo? ? Môžu mediálni profesionáli pracovať samostatne?

Medzinárodný tlačový inštitút (IPI), Európske centrum pre slobodu tlače a médií (ECBMF), Reportéri bez hraníc (RSF), Európska federácia novinárov (EFJ), Výbor na ochranu novinárov (CPJ), Free Press Unlimited (FPU) a článok 19 Media Freedom Rapid Europe sa k tejto misii pripojí ako súčasť Response (MFRR).

Počas návštevy sa delegácia stretne s redaktormi a novinármi z hlavných slovenských médií vrátane verejnoprávnej RTVS. Tieto organizácie budú o svojich návrhoch na zlepšenie slobody tlače diskutovať na stretnutiach s vládou, opozičnými stranami, policajnými prezidentmi, generálnou prokuratúrou a ďalšími verejnými činiteľmi. Na konferencii vystúpia členovia delegácie.Sloboda médií 2023“ sa malo konať v Bratislave 20. februára a organizovalo ho ministerstvo kultúry pod záštitou Aliancie slobody médií.

Predbežné zistenia pre túto prácu budú zdieľané prostredníctvom tlačovej konferencie 21. februára o 15.00 SEČ v Európskom informačnom centre, Palisády 29, 811 06 Staré Mesto, Bratislava.

READ  Podrobne diskutujeme o našej obrannej a zahraničnopolitickej spolupráci

Prečítajte si tlačovú správu v PDF

Pre viac informácií a kontakty pre tlač kontaktujte:

Flutura Kusari, Európske centrum pre slobodu tlače a médií, [email protected] +383 49 236 664

Autor: Paol Salai, Reportéri bez hraníc, [email protected]+33 7 82 31 50 98

Jamie Wiseman, Medzinárodná tlačová agentúra, [email protected]

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close