Hlavné správy

Slovensko zasiela Komisii na schválenie aktualizovaný plán obnovy – EURACTIV.com

Vláda SR prijala obnovený Národný plán obnovy a odolnosti s obnovenou kapitolou REPowerEU a zaslala ho Európskej komisii na schválenie, najmä keď sa zvýšili náklady na stavebné materiály.

V rámci obnovenej kapitoly REPowerEU, plánu Komisie na zníženie závislosti od ruských fosílnych palív a diverzifikáciu dodávok, Slovensko žiada ďalších 403 miliónov eur na realizáciu šiestich reforiem a ôsmich investícií – energetika a povolenia, obnova a správa budov, udržateľná doprava a zelená rozvoj kapacít.

V rámci plánu komisie na zníženie závislosti skupiny od ruských fosílnych palív a diverzifikáciu dodávok chce Slovensko urýchliť procesy posudzovania vplyvov na životné prostredie, pripraviť dve oblasti na rozvoj veternej energetiky či investovať do verejnej dopravy a vybudovať dekarbonizáciu.

„Veterná energetika je oblasťou, kde Slovensko výrazne zaostáva za ostatnými členskými štátmi EÚ,“ povedala riaditeľka odboru programu ozdravenia úradu vlády Livia Vášáková.

„Umožní nám to posunúť sa vpred,“ povedal o požadovaných dodatočných financiách.

Celková alokácia sa však zníži o približne 500 miliónov eur a celkovo 6 miliárd eur sa zníži na základe alokačnej sily Komisie, keďže slovenská ekonomika vlani rástla viac, ako sa predpokladalo.

Vláda zároveň vyjednala posunutie niektorých termínov, napríklad termínu výstavby niekoľkých stoviek nových nemocničných lôžok na Slovensku.

Dokument bol predrokovaný s Európskou komisiou, no po jeho formálnom predložení má Komisia dva mesiace na posúdenie návrhu a položenie doplňujúcich otázok alebo vykonanie zmien.

Po schválení Komisiou sa vyžaduje ďalšia osoba z Rady. Podľa Vašákovej by sa tak mohlo stať budúci rok v júli.

(Michal Hudec | EURACTIV.sk)

Viac na rovnakú tému…

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close