Hlavné správy

Slovensko: Predpoveď nepriaznivého počasia pre celú krajinu minimálne do 10. júna

udalosť

Búrky sa na území Slovenska očakávajú minimálne do 10. júna. Búrky prinesú silný dážď, silný vietor a krupobitie. Úrady hlavného mesta Bratislava hlásili počas búrok z 8. júna povodne a iné poruchy súvisiace s počasím; Podobné dopady môžu nastať v niektorých častiach Slovenska aj v najbližších dňoch.

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU) vydal od 9. júna na 9. júna v celej krajine oranžové výstrahy pred búrkami (stredné v trojstupňovej škále). Oranžové hydrologické výstrahy boli vydané pre juh a juhozápad Banskej Bystrice, južné oblasti. Košický, východná Nidra, východný, severovýchodný a južný Prešovský, severný a severovýchodný Trenčiansky a severozápadný Žilinský kraj. Výstrahu pred žltou vodou vydali aj pre časť juhovýchodného Trenčína a časť severnej a západnej Žiliny. Na celom území Slovenska sú 10. júna vyhlásené žlté výstrahy pred búrkami. Úradníci môžu v najbližších dňoch aktualizovať varovania pred počasím a predĺžiť ich.

Nebezpečné podmienky
Búrky môžu spôsobiť silné zrážky, silný vietor a ojedinelú búrkovú aktivitu. V oblastiach postihnutých silnými dažďami sa môžu vyskytnúť bleskové a čiastočné záplavy. Takéto záplavy sú možné v nízko položených komunitách v blízkosti nádrží a iných veľkých vodných plôch a v mestských oblastiach s ľahko ponorenými systémami odvodňovania dažďovej vody. Lokality nachádzajúce sa po prúde veľkých nádrží môžu byť vystavené bleskovým záplavám po relatívne krátkom období intenzívnych zrážok. Silný vietor spojený s búrkami môže spôsobiť výpadky elektrického vedenia a prerušenie dodávky elektriny v postihnutej oblasti.

Doprava
Nepriaznivé počasie prispeje k narušeniu dopravy v celom regióne. Na regionálnych diaľniciach môže dochádzať k zdržaniam dopravy a komerčnej kamiónovej dopravy. Niektoré nízko položené cesty v zle odvodnených oblastiach sú zaplavené. Silný vietor môže ohroziť viacero vozidiel. Nebezpečné počasie môže spôsobiť meškanie a zrušenie letov na letiskách v postihnutých oblastiach.

READ  Samuel Hlawaz (25. januára) - C.H.L.

Poradenstvo

Monitorujte miestne médiá pre aktualizované núdzové informácie a informácie o počasí. Pred jazdou alebo smerovaním nákladu cez oblasti s nepriazňou počasia vyhľadajte aktualizované informácie o počasí a podmienkach na ceste. Ak prepravujete tovar kamiónom cez postihnutú oblasť, naplánujte si prípadné oneskorenie dodávky. Nepokúšajte sa jazdiť v zaplavených oblastiach. Potvrďte lety. V prípade dlhotrvajúcich výpadkov prúdu nabíjajte zariadenia napájané z batérie.

zdrojov

MeteoAlarm
Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMU)

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close