Zábava

Slovensko ratifikovalo obrannú vojenskú dohodu so Spojenými štátmi

Bratislava – Slovenský parlament a prezident schválili v stredu obranno-vojenskú dohodu so Spojenými štátmi.

Dohoda o obrannej spolupráci bola schválená v 150-miestnom zhromaždení pomerom hlasov 79:60 v hlasovaní po častiach medzi vládnucou koalíciou štyroch strán a opozičnými zákonodarcami.

Dohoda umožňuje americkej armáde využívať dve slovenské letecké základne – Malachy-Kučina a Sliak – na 10 rokov, pričom Slovensko – člen NATO ako USA – dostane od Spojených štátov 100 miliónov dolárov na ich modernizáciu.

Dohodu podpísali americký minister zahraničných vecí Anthony Blinken a slovenský minister obrany Jaroslav Knot 3. februára vo Washingtone. Schválila to v stredu prezidentka Zuzana Čaputová.

Parlamentné hlasovanie sa konalo v obavách, že Rusko napadne Ukrajinu. Moskva zhromaždila v blízkosti ukrajinských hraníc viac ako 100 000 vojakov, ale trvá na tom, že inváziu neplánuje. Slovensko, krajina EÚ, hraničí s Ukrajinou.

Dohodu podporila vláda premiéra Eduarda Hegera, podľa ktorej „výrazne zlepší našu bezpečnosť“. Proti dohode sa však ostro postavila opozícia, podľa ktorej by ohrozila suverenitu krajiny, umožnila by trvalú prítomnosť amerických vojakov na území Slovenska a umožnila by rozmiestnenie jadrových zbraní na Slovensku.

Slovenská a americká vláda obvinenia odmietli.

„Nič v dnešnej dohode nevytvára trvalé americké základne alebo prítomnosť vojsk na Slovensku a dohoda plne rešpektuje suverenitu a zákony Slovenska,“ povedal Blinken minulý týždeň na slávnostnom podpise na ministerstve zahraničných vecí USA.

Tisíce ľudí protestovali proti dohode v utorok pred budovou parlamentu v hlavnom meste Bratislava, keď poslanci rokovali o dohode.

USA majú takéto dohody s 23 ďalšími členmi NATO vrátane Poľska a Maďarska, dvoch ďalších krajín, ktoré hraničia s Ukrajinou na východnej strane aliancie.

Akékoľvek konkrétne nasadenie amerických síl by si vyžadovalo súhlas slovenskej vlády a parlamentu.

READ  Toto je minulosť: Kristína sa rozhodla radikálne zmeniť imidž a nie je jediná!

___

Sledujte všetky príbehy AP o napätí na Ukrajine https://apnews.com/hub/russia-ukraine.

Copyright 2022 Associated Press. Všetky práva vyhradené. Tento obsah nesmie byť publikovaný, vysielaný, prepisovaný alebo redistribuovaný bez povolenia.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close