Slovensko razí lístok do Milána/Cortiny

V rozhodujúcom zápase domáci nepovolili Kazachstan. Tretie skončilo Rakúsko

Rakúsko – Maďarsko 4-3So (0-3,1-0,2-0,0-0,1-0)

Vo svojej záverečnej olympijskej kvalifikácii, keď už oba tímy vypadli, sa na ľade v bratislavskej Napela Arene dostali Rakúsko a Maďarsko, ktoré hrali bez tlaku z kvalifikácie na svojich pleciach. Základný brankár Rakúska David Kickert a Rafael Herberger, ktorí hrali dobre proti Slovensku, sú mimo zostavy, chýba maďarský obranca Nandor Fejes.

Zápas začal s vysokou energiou a zábavou, keďže Maďarsko prevzalo kontrolu hneď na začiatku, dominovalo v prvej tretine a vybudovalo si trojgólový náskok. Prvý gól strelil Vilmos Gallo, po ňom nasledovali Christophe Pop a Bens Szabo. Poppov gól zdôraznil nesústredenosť rakúskeho brankára Thomasa Honeckela, ktorého po prvých 20 minútach nahradil Florian Vorauer.

Tempo bolo v druhej tretine menej plynulé kvôli niekoľkým penaltám, ktoré narušili rytmus hry. Rakúsko premárnilo zlatú príležitosť z protiútoku, keď sa dvaja hráči odtrhli sami pred maďarským brankárom, ale nedokázali to využiť. Rakúsko však napokon našlo svoj krok presilovým gólom na 38:33 vďaka presnému zásahu Lucasa Houdama.

V záverečných fázach zavŕšilo Rakúsko zaslúžený comeback. Pekným gólom Dominika Svergera znížili a následne pri zbesilom záverečnom nájazde vyrovnali. Sverger strelil svoj druhý gól počas chaotickej šarvátky pred maďarským gólmanom.

Po bezgólovom predĺžení bol zápas vyrovnaný, čo viedlo k penaltovému rozstrelu, ktorý napokon vyhralo Rakúsko. Víťazstvo im zabezpečilo tretie miesto v turnaji, aj keď trochu ľutovalo, čo mohlo byť. Kampaň Maďarska bola naopak sklamaním, pretože sa počas kvalifikácie trápilo a vyzeralo ako najslabšie zo zúčastnených tímov.

READ  Davisov pohár 2022: Indický tím ohlásený na zápas 1. svetovej skupiny proti Nórsku

Lukas Haudum je rozhodujúci SO

V rozhodujúcom zápase medzi neporaziteľnými hostiteľmi Slovenskom a Kazachstanom zvíťazili Slováci pred vypredanou Napela Arenou a zverenci Craiga Ramseyho získali vstupenku na OH v Miláne v Cortine. Silný tím počas celého turnaja, Slovensko si víťazstvo zaslúžilo. Hoci Kazachstan zvádzal slušný boj, veľkú časť prvých dvoch tretín strávil pod silným tlakom, pričom sa sústredil na tvrdú defenzívnu snahu odolať neľútostnému slovenskému náporu.

Prvých päť minút úvodnej tretiny držala kazašská defenzíva pevne, no Slovensko prerazilo hneď pri prvej presilovej hre. Robert Landosi využil odraz puku od mantinelu po strele Mareka Hrivika a dostal Slovensko na skóre. Domáci zdvojnásobili svoj náskok po 12 minútach, keď skóroval Pavel Regenta. V druhej tretine zvýšil Slovensko na 3:0 gólom Adama Lišku, ktorý zariadil Adam Sýkora. Napriek množstvu šancí na spečatenie zápasu sa zakončenie Slovenska nepodarilo a kazašský brankár Andrey Shudov predviedol niekoľko skvelých zákrokov, aby udržal svoju stranu v zápase.

Kazachstanu sa podarilo udržať mizivé nádeje v druhej tretine, keď Nikita Mikheilis skóroval a znížil tak na 3:1. Kazašský tím, cítiac návrat, zlepšil svoju hru. V záverečných fázach Slovensko trochu poľavilo z tlaku a sústredilo sa skôr na zvládnutie svojho náskoku ako na jeho predĺženie. Táto zmena v prístupe dodala Kazachstanu odvahu tlačiť na druhý gól, ktorý mohol oživiť jeho šance. Napriek tomu, že si Kazachstan vypracoval niekoľko dobrých šancí, opäť nedokázal skórovať.

Ako zaznel záverečný bzučiak, Slovensko vyhralo a zabezpečilo si účasť na OH v Miláne Cortina. Dav vybuchol na oslavu, aby označil koniec pamätného zápasu a úspešného kvalifikačného ťaženia. Slovenskí fanúšikovia oslavovali kvalifikáciu svojho tímu dlho po zápase a tešili sa z perspektívy ich tímu na olympijskej scéne.