Zábava

Slovensko schvaľuje plán dodávok stíhačiek MiG-29 zo sovietskej éry na Ukrajinu

Je druhým členom NATO, ktorý vypočul prosbu ukrajinskej vlády, aby bojové lietadlá pomohli pri obrane pred ruskou inváziou.

Premiér Eduard Heger pri oznámení rozhodnutia na tlačovej konferencii povedal, že jeho vláda je „na správnej strane dejín“.

Heger predtým na Twitteri uviedol, že vojenská pomoc je pre Ukrajinu životne dôležitá na obranu seba a zvyšku Európy proti Rusku.

Slovensko dostane od EÚ odškodné vo výške 200 miliónov eur (175,3 milióna libier) a od USA za nešpecifikované zbrane v hodnote 700 miliónov eur (613,4 milióna libier), uviedol minister obrany Jaroslav Knott.

Viacúčelová stíhačka Mikojan MiG-29 z 1. taktickej letky Vzdušných síl OS SR (Chris Christians/Alamy/PA)

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj opakovane žiadal Západ o bojové lietadlá.

Na let na minulomesačnom summite Európskej únie v Bruseli apeloval priamo na Hegera.

Slovensko uzemnilo svoje MiGy v lete pre nedostatok náhradných dielov a odbornosť na ich údržbu po návrate ruských technikov domov.

Vzdušné sily Ukrajiny naďalej používajú MiG-29.

Bez vlastného lietadla pristúpili k monitorovaniu slovenského vzdušného priestoru slovenskí spolučlenovia NATO, Poľsko a Česká republika, pričom Maďarsko sa má pripojiť ešte tento rok.

Bratislava podpísala zmluvu na nákup 14 amerických stíhačiek F-16 Block 70/72, ale dodávka sa posunula o dva roky späť na začiatok roka 2024.

READ  Top 10 filmov vyrobených na Slovensku - Kafkadesk

Poľský prezident Andrzej Duda vo štvrtok povedal, že jeho krajina dodá Ukrajine v najbližších dňoch asi tucet bojových lietadiel MiG-29, štyri stíhačky zo sovietskej éry.

Poľsko aj Slovensko už skôr naznačili, že sú ochotné odovzdať svoje lietadlá – ale len v rámci širšej medzinárodnej aliancie.

Diskusie o tom, či poskytnúť vojenské stíhačky Ukrajine, ktorá nie je členom NATO, sa začali minulý rok.

Spojenci z NATO sa však držali späť a odvolávali sa na obavy zo zvýšenia úlohy aliancie vo vojne.

Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že sľúbené lety sú ďalším príkladom toho, ako členovia NATO „zvyšujú úroveň priameho zapojenia sa do konfliktu“.

„Prirodzene, dodávka vybavenia nebude mať žiadny vplyv na výsledok špeciálnej vojenskej operácie, ale môže priniesť viac nešťastia Ukrajine a ukrajinskému ľudu,“ povedal počas konferenčného hovoru s novinármi.

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Check Also
Close
Back to top button
Close
Close