Hlavné správy

Slovensko tvrdí, že to bol medveď, ktorý zastrelil päť ľudí

Slovenská vláda oznámila, že medveďa, ktorý začiatkom tohto mesiaca v krajine zrazil päť ľudí, zastrelili, keďže Bratislava pripravuje plány na zmiernenie obmedzení zabíjania medveďov.

K útoku medveďa, pri ktorom sa zranilo päť ľudí, došlo v centre mesta Liptovský Mikuláš, ktoré sa nachádza na úpätí Tatier v blízkosti obľúbených lyžiarskych stredísk.

„Medveď, ktorý zranil päť ľudí v Liptovskom Mikuláši, bol včera úspešne zastrelený…na jeho identifikáciu bol použitý biometrický dron,“ uviedol v stredu na sociálnej sieti minister životného prostredia Tomáš Taraba.

Útoky medveďov v tejto stredoeurópskej krajine pribúdajú, podľa údajov ministerstva životného prostredia došlo v minulom roku k 20 takýmto incidentom a len k ôsmim v roku 2021.

Tento mesiac zomrela žena z Bieloruska po samostatnom útoku medveďa v oblasti Temanovskej doliny v okrese Liptovský Mikuláš, keď zviera po prenasledovaní spadlo z útesu.

Reklama – Pokračujte rolovaním

Vláda v Bratislave v stredu schválila návrh zákona na riešenie útokov medveďov v mestských častiach.

Návrh požaduje vytvorenie 500 metrovej nárazníkovej zóny v blízkosti miest a obcí.

Taraba novinárom povedal, že každý medveď, ktorý vstúpi do zóny, bude zastrelený.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Strieľať môžu nielen členovia Špeciálneho záchranného tímu pre medvede, ale aj poľovníci, policajti a ich správcovia v národných parkoch,“ povedal Taraba.

Slovenská populistická vláda vydala začiatkom tohto mesiaca usmernenia o odstrele medveďa hnedého, čo vyvolalo odpor environmentálnych skupín a opozície.

Opozícia tiež tvrdila, že policajti zastrelili nesprávneho medveďa.

Reklama – Pokračujte rolovaním

„Podľa dokumentov spísaných Výborom pre zásah proti medveďom, ktoré sme našli, bola odchytená a usmrtená 67 kilogramová medvedica,“ povedal poslanec opozičnej strany Progresívne Slovensko Michal Vycic.

„Nie je potrebné používať biometriu na vysokej úrovni, aby bolo jasné, že takáto streľba nemôže byť žiadnym spôsobom spojená so 100-kilogramovým mužom, ktorého hľadajú,“ dodal.

READ  Patrick Mizlovic prijme ponuku Aberdeenu, potvrdzuje Barry Robson

Slovenský minister životného prostredia spolu so svojimi rumunskými a fínskymi kolegami apelovali v pondelok do Bruselu na celoeurópske riešenie problému medveďov ohrozujúcich ľudí, informovala miestna tlačová agentúra TASR.

juh/mmp/bc

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close