Hlavné správy

Slovensko uznáva hladomor ako genocídu proti Ukrajincom

Slovenský parlament uznal hladomor z rokov 1932-1933 za genocídu ukrajinského ľudu, prezident Volodymyr Zelenskyj nahlásené Dňa 20. júna.

„Správne rozhodnutie, významný príspevok k obnove historickej spravodlivosti a rešpektu k miliónom nevinných obetí,“ napísal.

Minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba povedal „Tento historický akt spravodlivosti je jasnou pripomienkou našej zodpovednosti zabezpečiť, aby násilníci nekonali beztrestne.“

Hladomor bol človekom spôsobený hladomor, ktorý nastal v Sovietskom zväze v rokoch 1932–1933 počas režimu Josifa Stalina prostredníctvom núteného zberu a konfiškácie obilia. Stalinov hladomor zabil 3,5 až 5 miliónov Ukrajincov.

Vláda Ukrajiny nalieha na medzinárodné spoločenstvo, aby to uznalo za genocídu.

Genocídny hladomor voči Ukrajincom uznalo 30 krajín vrátane Slovenska.

chorvátska vláda podporované 15. júna Luxembursko uznalo hladomor ako genocídu urobil Bolo to 13. júna. Belgicko Schválené 10. marec, genocída hladomoru na Islande podporované Uznesenie o uznaní hladomoru 23. marca. Česká republika tak urobila v apríli 2022, Nemecko, Rumunsko a Írsko v novembri 2022 a Bulharsko vo februári 2023.

V decembri 2022 Európsky parlament oficiálne uznal hladomor za genocídu a vyzval Rusko, aby sa oficiálne ospravedlnilo za zverstvá spáchané sovietskym režimom.

READ  Kde sa pozerať na živé vysielanie USA vs Slovensko, televízny kanál, zostavy na majstrovstvá sveta hráčov do 20 rokov

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close