Hlavné správy

Slovensko v roku 2024 ponúkne vodičom z tretích krajín národné víza

V roku 2023 bude na Slovensku chýbať 12 000 vodičov autobusov a kamiónov.

Vláda SR rozšírila možnosť udeľovania národných víz vybraným štátnym príslušníkom tretích krajín, ktorí na Slovensku pracujú ako vodiči autobusov alebo kamiónov.

„Sektor cestnej dopravy dlhodobo zápasí s nedostatkom pracovnej sily,“ vysvetľuje vláda a ako dôvod uvádza potrebu 12-tisíc vodičov na Slovensku začiatkom minulého roka.


Článok pokračuje po videoreklame

Článok pokračuje po videoreklame

Administratíva tiež stanovila kvóty pre národné víza pre tieto pracovné miesta takto: 200 národných víz pre vodičov autobusov (nárast zo 150) a maximálne 2 000 národných víz (nárast z 5 000) pre vodičov kamiónov vo vnútroštátnej a medzinárodnej doprave v roku 2024.

Priemerný vek profesionálneho vodiča na Slovensku je nad 50 rokov a vodiči nad 55 rokov predstavujú alarmujúco vysokých 45 percent z celkového počtu vodičov, uvádza vláda. Naproti tomu vodiči do 25 rokov tvoria len 4 percentá z celkového počtu vodičov.

„Generačná výmena prebieha veľmi pomaly a len proporčne,“ upozorňuje kabinet.

Štúdia Medzinárodnej únie cestnej dopravy (IRU) predpovedá, že profesionálni vodiči budú do roku 2023 tvoriť 9 percent voľných pracovných miest v Európe, pričom tento rok sa zvýši o 12 percent. V absolútnom vyjadrení to predstavuje aktuálny nedostatok približne 600 000 vodičov.

Slovenské víza sú dostupné pre občanov Bieloruska, Srbska, Severného Macedónska, Bosny a Hercegoviny, Čiernej Hory, Gruzínska, Arménska, Moldavska, Ukrajiny, Kirgizskej republiky, Kazachstanu, Azerbajdžanu, Turkménska, Tadžikistanu a Uzbekistanu.

READ  Majstrovstvá sveta vo futbale 2022 - Kvalifikácia Európy - Slovinsko vs Slovensko Ukážka a predpoveď

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close