Ekonomika

Slovensko vyčleňuje viac prostriedkov, aby sa vyhlo zvyšovaniu cien energií pre domácnosti – EURACTIV.com

Slovenská vláda poskytne v budúcom roku energetickú pomoc vo výške 1,25 miliardy eur, uviedla v stredu ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Európska komisia očakávala, že Slovensko ukončí energetické dotácie, no v roku 2023 sa predpokladali, že čisté rozpočtové náklady na tieto energetické opatrenia budú 2,1 %. Aj po predpokladanom postupnom ukončení týchto opatrení sa očakáva, že deficit verejných financií sa v roku 2024 zvýši na 6,5 ​​% HDP, čo je najviac v EÚ. Podľa Najnovšia ekonomická prognóza EÚ.

„V porovnaní s minulým rokom zostanú ceny plynu, elektriny a tepla pre domácnosti nezmenené. „Nikto na svojom cenníku neuvidí zvýšenie cien,“ vyhlásil Sagoa.

„Členské štáty musia opustiť podporné opatrenia súvisiace s cenovými šokmi v oblasti energií. A jasne: tieto úspory sa musia použiť na zníženie deficitov, nie na vyššie výdavky,“ zdôraznil v máji Valdis Dombrovskis, výkonný podpredseda Európskej komisie.

Vláda chce budúci týždeň schváliť aktualizovaný rozpočet na rok 2024 s konsolidáciou len 0,5 % od tohto roka. Už predložila plány na získanie ďalších prostriedkov zvýšením daní z tabaku a alkoholu a presunom časti dôchodkového fondu z investičného piliera do okamžitého použitia.

Ministra sprevádzal jeho stranícky šéf Peter Pellegrini: „Ľudia dostanú od vlády pekný darček,“ povedal. HNonline.

Bývalý minister hospodárstva Karel Hirmann očakáva, že náklady na energetickú pomoc presiahnu 1,25 miliardy eur: „Dlh našej krajiny sa bude zvyšovať av budúcnosti ho budeme musieť splácať aj s úrokmi,“ upozornil bývalý. minister.

Pokračovanie pomoci dáva Hirmann aj do kontextu slovenských prezidentských volieb v roku 2024, keďže sa očakáva, že Peter Pellegrini ohlási svoju budúcu kandidatúru.

„Dá sa povedať, že ide o náš spoločný príspevok do predvolebnej prezidentskej kampane Petra Pellegriniho,“ uzavrel Hirmann.

READ  Maďarsko po amerických sankciách vystupuje z Ruskej Medzinárodnej investičnej banky

(Natália Silenská, Barbara Smušková | Euractiv.sk)

Prečítajte si viac s EURACTIV

Related Articles

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back to top button
Close
Close